Tak będzie wyglądał budynek Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu

Konkurs Realizacyjny na Opracowanie Koncepcji Architektonicznej Budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu rozstrzygnięty!  Zwyciężył projekt austriackiego biura architektonicznego Baumschlager Eberle Lustenau GmbH.

Pierwsze miejsce (nagroda pieniężna w wysokości 1 500 000 zł brutto oraz nagroda w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki) otrzymał projekt przygotowany przez biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau GmbH. W uzasadnieniu przewodniczący sądu konkursowego dr hab. arch. Bolesław Stelmach stwierdził: „Praca ta w najbardziej atrakcyjny sposób spełnia bardzo skomplikowane założenia programowe, w wymagających ramach realizacji obiektu. Koncepcja wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych harmonijnie współgra z pożądaną typologią rozczłonkowanej bryły. Pozwala to na właściwe relacje przestrzenne z placem festiwalowym i plantami. Dynamiczne formy brył dają szansę na stworzenie rozpoznawalnego, współczesnego znaku w przestrzeni Torunia.”

“Budowa ECF Camerimage to milowy krok w rozwoju infrastruktury kulturalnej w Polsce. Przysłuży się ona promocji Polski jako kraju przyjaznego filmowcom. To jedna z kluczowych inwestycji, o strategicznym znaczeniu dla rozwoju kraju. Jestem przekonany, że nowoczesne centrum filmowe będzie jedną z wizytówek polskiej kultury w kraju i za granicą” – mówił w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną budynku ECFC, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Konkurs został ogłoszony 28 lutego 2021 wspólnie przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE (ECFC) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Organizator oczekiwał od Uczestników przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Organizator oczekiwał również, że Budynek ECFC będzie przyjazny dla środowiska, zapewni wysoki komfort użytkowania i warunki zdrowotne oraz osiągnie wysoką efektywność energetyczną.

Powstanie i budowa ECF Camerimage to wspólne przedsięwzięcie rządu RP, miasta Toruń oraz Fundacji Tumult. Rząd przekaże na tę inwestycję w sumie 400 mln zł, zaś miasto 200 mln. Budowa siedziby ECFC, zaplanowana na lata 2021-2025, to obecnie największy, poza Muzeum Historii Polski, budowlany projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w Polsce.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Toruń | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Miasto

źródło: https://camerimage.pl