fot. Szczebrzeszynski

Budynek Filharmonii Narodowej w rejestrze zabytków. Kiedyś wyglądał inaczej

Profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu budynku Filharmonii Narodowej do Mazowieckiego Rejestru Zabytków. Gmach, który znajduje się w centrum Warszawy przed wojną wyglądał zupełnie inaczej. Przypominamy jego historię.

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków konserwator podjął w poniedziałek 12 grudnia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Filharmonii Narodowej.

Bardzo się cieszę, że tak ważna instytucja kulturalna, jeden z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce, został uznany za zabytek. Otwiera to nowe możliwości. Pragnę wyraźnie podkreślić, że wpis do rejestru zabytków nie jest utrudnieniem, ale szansą. Szansą na uzyskanie nowych możliwości finansowania remontów i renowacji – mówił prof. Lewicki.

Obecny podczas konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak przyznał, że wcześniejsze prace remontowe budynku odbywały się poza częścią ogólnodostępną. W Sali Koncertowej wprowadzono zmiany, które związane były z unowocześnieniem elementów wpływających na akustykę i wskazał, jakie prace chce wykonać w przyszłości.

Chielibyśmy zająć się między innymi remontem estrady, ale nie bylibyśmy w stanie zrobić tego bez konsultacji i opinii biura konserwatora zabytków. Chcemy dostosować się do wymogów i sugestii profesjonalistów – mówił Wojciech Nowak.

Pierwszy gmach Filharmonii – wtedy jeszcze Warszawskiej – powstał na początku XX wieku. Był efektową budowlą o neorenesansowej formie, neogotyckich foyer i szatniach. Jednak w czasie II Wojny Światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. Architektem, który zaprojektował oryginalny budynek był Karol Kozłowski. Budowę gmachu rozpoczęto w 1900 r. i zakończono już rok później. Uroczysta inauguracja gmachu odbyła się 5 listopada 1901 r. Jako solista wystąpił Ignacy Jan Paderewski, który grał koncert fortepianowy w towarzystwie orkiestry. Wykonał wtedy wiele utworów Fryderyka Chopina.

źródło: Archiwum Filharmonii Narodowej

Obszernie historię gmachu opisał nasz redaktor Mateusz Markowski. Jego artykuł znajdziecie TUTAJ.

Perły przedwojennej Warszawy: Filharmonia Narodowa kiedyś i dziś

Wzniesiony na początku XX wieku gmach posiadał bogate zdobienia. Wygląd budynku wynikał z inspiracji europejskimi filharmoniami i operami z XIX wieku – inspiracją była przede wszystkim Opera Paryska. Fasadę budynku ozdobiły rzeźby, które wykonali Stanisław R. Lewandowski i Władysław Mazur. Wśród rzeźb pojawiły się postacie Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Obecny budynek powstały na fundamentach przedwojennej Filharmonii został zbudowany według całkowicie nowych projektów i jest innym gmachem. Jego projekt przygotował Eugeniusz Szparkowski. Nowy gmach zaprojektowany został w stylu socrealizmu. Uroczysty koncert uświetniający oddanie do użytku odbudowanego gmachu przy ul. Jasnej oraz nadanie instytucji miana Filharmonii Narodowej odbyło się 21 lutego 1955 roku.

Wpis do rejestru służy temu, by zachować jego formę i by przyszłe remonty pomogły uwypuklić jego walory artystyczne. Mamy tu przecież liczne sztukaterie i okładziny kamienne, pary pilastrów, efektowny zespół żyrandoli. Teraz będzie można pozyskać nowe środki na ich renowację – dodał prof. Lewicki.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Socrealizm | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie