Budynek mieszkalny Winiarska 40 od CDF Architekci

Winiarska 40 to nazwa wielorodzinnego budynku mieszkalnego, który stanął w Poznaniu. Jego projekt wykonał zespół CDF Architekci dla firmy Constructa Plus.

Budynek znajduje się przy ulicy Winiarskiej, zlokalizowany jest bezpośrednio przy parku. Architekci nadali mu charakterystyczną, mocno rozrzeźbioną formę. Był to celowy zabieg. Nieregularne kształty ostatnich dwóch kondygnacji kształtują ciekawy światłocień i nadają budynkowi indywidualny charakter.

Towarzysząca projektowi zasada negatywu wpłynęła na zastosowanie materiałów o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce. Elewacje z jasnej cegły kontrastują z charakterystyczną fakturą siatki cięto ciągnionej w odcieniach brązu – opisują autorzy projektu Winiarska 40.

Projektowane loggie dają wrażenie wydrążonych w bryle kubatur, a stonowana kolorystyka materiałów współgra z sąsiednią zielenią parkową.

W budynku zaprojektowano 49 mieszkań o różnorodnej strukturze. Wraz z liczbą kondygnacji rośnie średnia powierzchnia mieszkań – od niewielkich kawalerek na parterze, po czteropokojowe apartamenty z dużymi tarasami na najwyższej kondygnacji.


Różnica wysokości terenu na działce pozwoliło na dyskretne usytuowanie wjazdu i zminimalizowanie długości rampy do garażu podziemnego. Łącznie budynek posiada 8 kondygnacji – 2 podziemne oraz 6 nadziemnych. Wysokość budynku – zaliczona do kategorii średniowysokiej, stanowi harmonijne uzupełnienie między wysoką a niską zabudową w sąsiedztwie.

Winiarska 40 bierze udział w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego, w którym rywalizuje o zwycięstwo w kategorii “Budynek mieszkalny wielorodzinny”.

fot. Ewelina Jałowiecka, źródło: CDF Architekci, NAWW

Czytaj też: Elewacja | Cegła | Poznań | Minimalizm | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły