Zdjęcia: Iwan Baan / https://iwan.com

Budynek na szczudłach. Nietypowy apartamentowiec we Włoszech.

Budynek na szczudłach jest nowym projektem włoskiego architekta Stefano Pujatti’ego z pracowni architektonicznej ELASTICOfarm. Powstał w dość popularnym włoskim mieście znanego z licznych resortów Lido di Jesolo, niedaleko Wenecji. Nietypowy budynek o funkcji apartamentowca nosi nazwę „Le bâtiment descendant l’escalier” co po francusku oznacza „Budynek schodzący po schodach”

W swoim projekcie architekt chciał zerwać z jednolitością i nudą otaczających go budynków. Piętra mieszkalne ułożył w kształcie łuku podniesionego na gęsto ustawionych stalowych kolumnach. Dzięki temu uzyskał pod obiektem otwartą przestrzeń publiczną służącą do spędzania wolnego czasu przez lokalną społeczność.

Wzniesiona konstrukcja ponad hałas uliczny, sprzyja nawiązywaniu kontaktów towarzyskich między sąsiadami i wita przechodniów. Przestrzeń ta, która w idealny sposób rozszerza przestrzeń publiczną w budynku, charakteryzuje się wybujałym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które pozwala górnym piętrom odłączyć się od zgiełku miejskiego” – mówi Stefano Pujatti.

Osiem pięter obiektu wygiętych w łuk spełnia kolejny ważny zamysł projektu, jakim jest nasłonecznienie mieszkań. Od strony północnej każde z nich posiada dość obszerny taras, z którego obserwować można wenecki krajobraz, a patrząc dalej, ujrzymy włoskie góry Dolomity. Budynek posiada również piwnicę oraz przynależny do niego basen.

Budynek na szczudłach ma łącznie 4400 metrów kwadratowych powierzchni i powstał również z myślą o promowania interakcji społecznych między sąsiadami. Projektant skonstruował bryłę tak, by na każdym piętrze znajdowało się swego rodzaju wspólne lobby. Służy ono mieszkańcom do wspólnego spędzania. Stawiając również na ekologie, obiekt posiada częściowo własny system energetyczny dzięki panelom słonecznym wbudowanym w ziemie przy budynku.

Chciałem zerwać z banalną jednolitością otaczających budynków i stworzyć efektywny związek pomiędzy przestrzeniami prywatnymi i wspólnymi a przestrzenią publiczną miasta“. – dodaje.

O pracowni:
ELASTICOfarm — pracownia architektoniczna założona w 2005 roku przez Stefano Pujatti’ego i Alberto Del Maschio z siedzibami w Chieri, Budii i Toronto. Ich sześcioosobowy zespół jest odpowiedzialny za rozwój projektów, od koncepcji do fazy budowy. W trakcie opracowywania projektów regularnie kontaktują się z architektem Pujatti, natomiast referentem dla części wykonawczej i technicznej jest architekt Del Maschio. Ponadto w fazach projektowych uczestniczy grupa młodszych architektów, którzy wykonują rysunki i modele studialne.

Czytaj też: Włochy | Apartament | Miasto | whiteMAD na Instagramie  | Metal

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.elasticofarm.com
Zdjęcia: https://iwan.com