Budynek przypominający wydmę

Budynek przypominający wydmę. Zaprojektowali go architekci z biura Zahy Hadid

Budynek przypominający wydmę znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w mieście Sharjah. Jest to projekt powstały w pracowni nieżyjącej już projektantki Zahy Hadid. Obiekt był jednym z ostatnich projektów wykonanych osobiście przez architektkę. Inspiracją dla architektów z Zaha Hadid Architects był pustynny krajobraz otaczający działkę. 

Obiekt zlokalizowany jest w stolicy emiratu Sharjah. Jest to trzecie miasto co do wielkości oraz gęstości zaludnienia w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Panują tam czasem ekstremalne warunki pogodowe jak na przykład znaczne amplitudy zmian temperatury w ciągu dnia. Ciekawostką jest, że w lipcu 2008 roku odnotowano tam temperaturę +48,5 stopni Celsjusza. Do dziś jest to historyczny rekord temperatury w mieście.

Budynek, który wyglądam przypomina wydmę jest nową siedzibą firmy Beeah. Gmach o powierzchni 9000 metrów kwadratowych będzie w całości pełnił funkcję biurową. Z zewnątrz całą konstrukcję pokrywają płyty betonowe wzmacniane włóknem szklanym, które pomagają regulować temperaturę wewnątrz. Przy budowie zastosowano jak najmniejszą ilość okien z uwagi na działanie silnego nasłonecznienia.

Siedziba główna to kamień milowy dla Beeah Group, która kontynuuje pionierskie innowacje w Sharjah i na całym świecie, tworząc bazę operacyjną dla grupy, aby rozszerzyć działalność na nowe, kluczowe dla przyszłości branże” – powiedzieli przedstawiciele Zaha Hadid Architects.

Budynek przypominający wydmę posiada własny system energetyczny oraz wodny. Zasilany jest przez panele słoneczne połączone z akumulatorami Tesla, które wystarczają, by zasilić obiekt w dzień i w nocy. System wodny opiera się na użyciu urządzeń uzdatniających wodę, które filtrują ścieki oraz minimalizują ich zużycie. Siedziba spełnia normy LEED Platinum — najwyższego certyfikatu przyznawanego przez program certyfikacji budynków ekologicznych.

Wewnątrz konstrukcja dzieli się na dwa skrzydła. W jednym znajdują się strefy wspólne, publiczne oraz zarządcze firmy, natomiast w drugie w całości służy administracji Beeah. Oba skrzydła łączy dziedziniec zapewniający naturalną wentylację powietrza tworząc swego rodzaju „oazę”, jak nazwała go pracownia. Przestrzeń wieńczy kopuła na wysokości 15 metrów, zapewniając również dopływ naturalnego światła poprzez wbudowane okna.

Dzięki nowej siedzibie Beeah pokazuje, jak technologia może wpływać na zrównoważony rozwój i służyć jako wzór dla inteligentnych i zrównoważonych miast przyszłości” – dodała.

Wszystkie wnętrza zostały zaprojektowane, zgodnie z polityką firmy, która stawia na zrównoważony rozwój. W budynku znajdziemy również centrum dla zwiedzających, audytorium i sale konferencyjne, zaprojektowane tak, aby ułatwić współpracę z pracownikami zdalnymi i biurowymi. W całym obiekcie zaprojektowano również inteligentny system zarządzania budynkiem, który automatycznie dostosowuje oświetlenie i temperaturę w zależności od obecności pracowników i pory dnia.

Podoba wam się architektura od Zaha Hadid Architects? Więcej artykułów o realizacjach słynnej pracowni znajdziecie poniżej:

-DWORZEC W WILNIE PROJEKTU ZAHA HADID ARCHITECTS ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE
-WIEŻOWIEC OD ZAHA HADID ARCHITECTS Z WISZĄCYMI OGRODAMI
DOM „ROSYJSKIEGO JAMESA BONDA”. ZAPROJEKTOWAŁA GO ZAHA HADID!
-POWSTAJE NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC NA MALCIE. OSOBIŚCIE PROJEKTOWAŁA GO ZAHA HADID!
-UCZELNIA W ARABII SAUDYJSKIEJ. ZAPROJEKTOWAŁA JE ZAHA HADID! [VIDEO]
ZAHA HADID ARCHITECTS WYBUDUJE PORT MORSKI W ESTONII. TO BĘDZIE OGROMNA INWESTYCJA

O pracowni:
Zaha Hadid Architects — pracownia architektoniczna  została założona w 1980 roku przez Zahę Hadid, a obecnie jest kierowana przez Patrika Schumachera. Inne projekty zrealizowane przez studio to na przykład Park Miejski w Nikozji oraz Muzeum Tysiąca w Miami.

Czytaj też: Zaha Hadid | Biurowiec | Technologia | Beton | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.zaha-hadid.com
Zdjęcia: https://www.huftonandcrow.com