Budynek Uniwersytetu w Bydgoszczy jest jak nowy. To był wzorcowy remont!

Zakończyły się prace, w ramach których budynek Uniwersytetu w Bydgoszczy odnowił elewację historycznych budynków przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2.

Remont konsultowano z konserwatorem zabytków. W budynku siedzibę mają między innymi Instytuty Fizyki i Matematyki. Remont uzupełnił prace wykonane wcześniej przy pozostałych budynkach kampusu, poddanych zabiegom konserwatorskich w latach 2013-2015. Odnowiony główny gmach stanowi integralną część jednorodnego stylistycznie zespołu zabudowy Instytutu z 1906 roku, który znajduje się na parceli pl. Weyssenhoffa 11. Budynek figuruje w spisie Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Budynki uczelni  wzniesiono w formie nawiązującej do pruskiego stylu narodowego. Na elewacji zastosowano partie czerwonej cegły i jasny tynk. Podobnie jak sąsiednie zabudowania, gmach przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 ma wielospadowy dach. Posiada też starannie zaprojektowane wnętrza, które początkowo służyło Instytutowi Higieny Zwierząt. Jednostka ta kształciła między innymi weterynarzy i rolników oraz prowadziła badania z zakresu zwalczania epidemii, produkowała szczepionki i surowice. Budynek jest podpiwniczony i posiada użytkowe poddasze. W elewację frontową wkomponowano ryzality (wystające części budynku). Od zaplecza przypomina on kształtem basztę. Wewnątrz zachowały się schody z kutą balustradą o neobarokowej dekoracji. Budynek obecnie stanowi siedzibę Instytutu Matematyki i Instytutu Fizyki UKW.

Konserwacja prowadzona była z zachowaniem w maksymalnym stopniu wszystkich oryginalnych elementów wystroju elewacji oraz oryginalnych materiałów: cegieł, sztukaterii, profili oraz wypraw tynkarskich. Prace kosztowały 563 tys. zł. Remont objęty został pięcioletnią gwarancją. Dofinansowanie z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków wyniosło 200 tysięcy złotych.


Projekt założenia rolniczej placówki w Bydgoszczy narodził się już w 1872 roku. Pretekstem była setna rocznica przyłączenia okręgu nadnoteckiego do Prus. Te plany udało się zrealizować dopiero w pierwszych latach XX wieku. Na początku 1903 r. berliński architekt i radca budowlany Oskar Delius sporządził projekt wstępny zespołu. Przewidywał powstanie zespołu trzech budynków mieszczących instytuty naukowe.

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | Bydgoszcz | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły