Van B

Budynek Van B, w którym możesz zmieniać układ pomieszczeń

Budynek Van B zaprojektowali architekci z pracowni UNStudio. Projekt zostanie zrealizowany w Monachium w Niemczech.

Projekt budynku Van B to odpowiedź architektów na zmieniający się tryb życia. Jednym razem do szczęścia wystarczy nam kawalerka, by po kilku latach poczuć, że nasze potrzeby są dużo większe.

Budynek Van B wyróżnia się nietypową elewacją, która pełna jest wykuszy i stref balkonowych. Elewację ozdobiono miedzianymi płytami. Jednak nie to jest w tym projekcie najciekawsze. Architekci stworzyli specjalny system, dzięki któremu można zmieniać układ pomieszczeń. W tym celu architekci stworzyli system modułów, które tworzą konkretne strefy mieszkań z meblami.

System modułów umożliwia łatwą zmianę przeznaczenia tych samych powierzchni w ciągu kilku sekund. W ciągu kilku sekund można przekształcić biuro w przytulny salon lub sypialnię. Kluczowym słowem była tu elastyczność przestrzeni – każda strefa może pełnić inną funkcję.

Van B


W mieszkaniach zaprojektowano specjalne rusztowanie, do którego przyczepiona jest konstrukcja nośna modułów. Dzięki temu rozwiązaniu dwupokojowe mieszkanie z powodzeniem zmieni się w przestronne biuro, strefę do ćwiczeń czy jadalnię, w której zorganizujemy urodzinowe przyjęcie. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet. Póki co nie znamy daty realizacji projektu oraz cen mieszkań.

Czytaj też: Niemcy | Blok | Miasto | Wnętrza

System prowadnic umieszczonych w suficie widać na wizualizacjach:

źródło: UNStudio