W Otwocku powstanie budynek wielorodzinny inspirowany świdermajerami

Otwock to niegdyś uznana podwarszawska miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa, ze wspaniałą historią i kulturą.  Z uwagi na jej mikroklimat i zieleń – modnie było mieszkać lub posiadać tam swój majątek. Otwock kojarzył się z wypoczynkiem, spokojem i dobrą opieką medyczną. Miasteczko było świetnie skomunikowane linią kolejową z Warszawą oraz innymi miejscowościami. Przepływająca przez miasto urokliwa rzeka Świder oferowała w gorące letnie dni wiele możliwości rekreacji. 

To tu powstał i rozwinął się styl architektoniczny potocznie nazwany “Świdermajerem”. Jego twórcą był znany mieszkaniec Otwocka rysownik i ilustrator Michał Elwiro Andriolli. I właśnie ulicę, przy której powstaje inwestycja (Dom uniwerslany)  nazwano jego imieniem. Jest to ścisłe centrum. Działka znajduje się niedaleko dworca i tętniącego życiem bazaru.

Obecnie otoczenie inwestycji jest zdegradowane przestrzennie i estetycznie. Dookoła istnieje chaotyczna i zaniedbana zabudowa. Gdzieniegdzie typowe nowowybudowane budynki mieszkalne mieszają się z przebudowanymi i rozbudowanymi starymi zabudowaniami oraz rozpadającymi się barakami.

“Nasz projekt z założenia ma stać się zaczynem do zmian centrum Otwocka i podniesienia jego rangi jako miasta. Troszkę też chcielibyśmy aby stał się symbolem tego, że w tym mieście jest możliwość ciekawego i wygodnego zamieszkania dla każdego np. dla ludzi młodych. Tworzenia nowych dobrych relacji sąsiedzkich w budynku wielorodzinnym w jakościowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie. Nasz “Dom uniwersalny” znajduje się w dobrze skomunikowanym centralnym punkcie i łatwo do niego dotrzeć. Jest trochę kontrastem jeśli chodzi o funkcję obiektu do juz zaczętych i zakończonych  wspaniałych rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych, w których już dostrzeżono potencjał np “Nowy  Gurewicz”. ” – tłumaczą architekci z pracowni

Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, chcemy dać sygnał, że i centrum otwocka się rozwija i zmienia. W sposób przewrotny i delikatny inspirowaliśmy się “Świdermajermi” – balkony obiektu potraktowaliśmy jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę,  poza ozdobami w postaci tych ażurowych  drewnianych przesłon, budynek jest pozbawiony widocznego detalu. Jest ascetyczny w formie i kolorze.


“Zakładamy że na werandach / tarasach w zaprojektowanych przez nas donicach pojawi się zieleń, kwiaty i pnący bluszcz. Gdzieniegdzie hamaki i oczywiście uśmiechnięci mieszkańcy.” – dodają architekci MFR MGR Architekci

Obiekt łączy w sobie funkcję mieszkalną i usługową jest cześciowo nowoczesną formą, która sprzęga się elewacja “starego” odnowionego istniejącego od dziesięcioleci budynku drewnianego. To wszystko tworzy naszym zdaniem mocną ale i intrygująca kompozycję.

Skala obiektu jak i mieszanka funkcji w nim była sporym wyzwaniem. W przeszklonym parterze obiektu znajdują się miejsca na usługi kulturalne np: księgarnia/kawiarnia.

“W parterze drewnianej części zaplanowaliśmy inne usługi np. księgowość, piekarnia rzemieślnicza lub lodziarnia. Na wyższych piętrach zaprojektowaliśmy funkcjonalne mieszkania z “werandami” do których możemy łatwo dostać się klatką schodową umieszczoną pośrodku założenia lub windą. Udogodnieniem dla wszystkich ma być podziemny garaż. Od strony podwórka umieściliśmy zazieleniony dziedziniec dostępny dla wszystkich mieszkańców. Materiały wykończeniowe fasady to malowane na biało lub jasnoszaro drewno, tynk i lakierowana proszkowo na biało stal.” – podsumowują architekci z MFR MGR Architekci

Metryka projektu:
Nazwa projektu:  Dom uniwersalny / A10
Funkcja; budynek mieszkaniowo usługowy
Architekci / Autorzy  – MFRMGR Architekci / zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Strona internetowa – http://www.mfrmgr.pl/ 
Status projektu – 2020/2021 / pozwolenie na budowę / zakończenie inwestycji przełom  2022-2023 /
Powierzchnia użytkowa – 1557,3 m2
Lokalizacja – ul. Andriolliego 10, Otwock koło Warszawy, Polska
Inwestor – Landmark sp. z o.o. / https://landmark.pl

Wizualizacje: AESDE.COM

O pracowni: 
MFR MGR Architekci – w
szystkie projekty, które tworzymy wynikają z połączenia naszych temperamentów, doświadczeń i sposobu postrzegania świata.
Realizacje te są naszymi autorskimi rozwiązaniami, a w każdej z nich jest cząstka nas. Jesteśmy inni, ale też z tej odmienności wydobywamy części wspólne. Mamy świadomość, że tworzymy miejsca i obiekty, z których korzystają inni. Mamy wpływ na otoczenie. Ciągle zmieniamy się i rozwijamy tak, jak zmienia się świat. W naszym sposobie pracy doceniamy tradycję zawodu architekta. Oprócz projektowania przy komputerze pracujemy też na makietach oraz rysujemy odręcznie. Realizacja to efekt drogi, jaką przechodzimy podczas całego procesu projektowego. Staramy się, aby nasza praca odpowiadała na potrzeby inwestora, ale też aby sprawiała radość nam, bo to napędza nas do wymyślania nowych rzeczy.

W naszej pracy lubimy różnorodność. Zarówno ciekawi klienci jak i uwarunkowania np. lokalizacja powodują, że właściwie każdy nasz projekt jest inny. Nie idziemy na skróty, nie robimy stempli. Zamawiając u nas projekt, inwestor dostaje unikalne dzieło. Odpowiadające jego potrzebom. Zrealizowane przez zespół doświadczonych osób. Mamy świadomość, że ważne są terminy jak i budżet inwestycji.
Doświadczenie zdobywaliśmy pracując przy znaczących inwestycjach w największych firmach projektowych w Kraju. Współpracujemy ze sprawdzonymi branżystami.

W naszym portfolio znajdują się projekty wnętrz i architektury. Pracujemy nad wnętrzami mieszkań, lokali gastronomicznych, przestrzeni biurowych. Projektujemy domy jednorodzinne, wielorodzinne oraz całe zespoły mieszkaniowe, biurowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Projektujemy też przestrzeń miedzy budynkami oraz wystawy. Nasze projekty publikowano w prasie i mediach w Polsce i na całym świecie.

źródło / szkice / rysunki / wizualizacje: http://mfrmgr.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Elewacja | Blok | whiteMAD na Instagramie