PRZED

Gdynia: budynek z lat 30. XX wieku odzyskał swój przedwojenny wygląd

Kolejny budynek z lat 30. XX wieku odzyska blask! Rada Miasta Gdyni co roku przyznaje dofinansowanie na renowację zabytkowych budynków miasta. Od dwóch lat, w związku ze zmianą dotychczas obowiązujących zasad, dotację mogą również otrzymać właściciele budynków figurujących w gminnej ewidencji zabytków.

Jednym z takich historycznych obiektów ujętych w ewidencji zabytków jest budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Krasickiego 38, którego elewacja frontowa została w bieżącym roku poddana pracom remontowo-konserwatorskim.

Budynek powstał w latach 30. XX w. Bardzo charakterystyczne dla architektury tego okresu w Gdyni jest stosowanie na elewacjach barwionych w masie tynków o wyraźnej fakturze oraz motywów dekoracyjnych wykonywanych w specjalnych tynkach kamieniarskich o wyróżniających barwach. Popularnym w Gdyni motywem były poziome i pionowe rowki wykute na gładkiej płaszczyźnie, które najczęściej wykonywano w tynkach w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym. Tynki te były dość kosztowne, a wykonanie motywów dekoracyjnych było bardzo pracochłonne, dlatego mają dzisiaj dużą wartość historyczną.


W przypadku budynku przy ul. Krasickiego 38 ten rodzaj dekoracyjnego opracowania o wyraźnym czerwonym zabarwieniu zastosowano na gzymsach, portalu oraz w pasach łączących sąsiednie okna elewacji frontowej. Gładką, barwioną w masie zaprawą cementową z wypełniaczem w postaci białego kruszywa wykończono również wysoki cokół budynku. Z kolei na pozostałych częściach elewacji zastosowano oryginalnie tynki żółto-beżowe z dodatkiem błyszczącej miki.

Po niemal stu latach od momentu powstania powierzchnia tynków była zabrudzona i zniszczona, występowały osłabienia i odspojenia tynku. Widoczne były liczne ubytki oraz uszkodzenia mechaniczne w postaci postrzelin (więcej przykładów postrzelin znajdziesz klikając TUTAJ) z czasów wojny. Nadrzędnym celem podjętych prac remontowo-konserwatorskich było przywrócenie przedwojennego wyglądu budynku i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem.

Wykonawcą remontu była firma budowlano-konserwatorska „SUBTILITAS”. Dofinansowanie remontu elewacji z budżetu miasta wyniosło 30 609,87 zł. Z kolei na renowację szlachetnych tynków przyznano dotację w wysokości 28 365,5 zł. Realizacja prac była możliwa dzięki inicjatywie i zaangażowaniu właściciela budynku.

Czytaj też: Zabytek | Gdynia | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: gdynia.pl / SUBTILITAS
tekst: Celina Łozowska /Kolejny budynek z lat 30. XX w. odzyskuje przedwojenny wygląd / gdynia.pl
zdjęcia: Biuro MKZ / https://zkmgdynia.pl