Budynek ze zjeżdżalnią w środku. Oto Przystań Łowicka w Gdyni

Przystań Łowicka w Gdyni powstała w miejsce dawnego Centrum Kultury w Małym Kacku. W charakterystycznej, białej i zaoblonej części działa Biblioteka Gdynia oraz swoją siedzibę ma Rada Dzielnicy i Przystani. Publikowane zdjęcia wykonał Kamil Złoch.

Otwarcie obiektu nastąpi już za kilka tygodni. Obecnie trwają ostatnie szlify w aranżacji przestrzeni, porządkowanie i układanie książek w bibliotece. Miejsce będzie głównie pełnić funkcję biblioteczną, ale organizowane będą tu wydarzenia kulturalne skierowane do wszystkich mieszkańców.

Pod adresem Łowicka 51 dobiega końca łączona inwestycja miasta i sąsiedniej Amerykańskiej Szkoły Podstawowej – niepubliczna placówka wybudowała nową halę sportową, a tuż obok, ze środków budżetowych Gdyni powstało nowe, ogólnodostępne miejsce dzielnicowej integracji.Gospodarzem tego obiektu będzie Biblioteka Gdynia i to ona w większości wykorzysta nową przestrzeń. W nowoczesnym budynku z charakterystyczną, białą elewacją znajdzie się jej dzielnicowa filia, która będzie przyciągać czytelników w każdym wieku nie tylko księgozbiorem (15 tysięcy książek dla dzieci i dorosłych), ale też innymi atrakcjami: multimedialną ofertą z grami i audiobookami, komputerami, wypożyczalnią laptopów czy „ksiądełkami”, czyli zestawami dla najmłodszych, które łączą książkę z tematyczną zabawką i rozszerzają w ten sposób czytelniczą przygodę.

W środku pomieszczenia znalazła się też duża zjeżdżalnia, która łączy strefę „dla dorosłych” z wypożyczalnią dla dzieci oraz „jaskinie”, czyli specjalne miejsca dla cichej pracy czy aktywności oddzielonych od reszty przestrzeni. Całość nabiera już swojej ostatecznej formy – wewnątrz zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe, pozostaje zapełnienie pomieszczeń bibliotecznymi zbiorami i wyposażeniem.

Powstała biblioteka z częścią przeznaczoną dla dzieci i rodziców, czyli dół budynku oraz dobrze wyposażona, funkcjonalna wypożyczalnia dla dorosłych i młodzieży razem z czytelnią na pierwszym piętrze tego budynku. Czego się możemy spodziewać? Myślę, że miejsca, które będzie tętnić życiem. Musimy jeszcze tylko poukładać książki, zrobić porządek w zbiorach, w sprzęcie i zapraszamy do tego, żeby odwiedzać nowe miejsce na mapie Gdyni. (…) Architekt, z którym współpracowaliśmy mógł „poszaleć” i naprawdę stworzyć tutaj niezwykłe, niespotykane w bibliotece formy. Dzięki temu, że mamy „pałacowe” schody na górę, mogliśmy zamontować świetną zjeżdżalnię, czyli taką alternatywną drogę zejścia na dół, do wypożyczalni dla dzieciaków. Wydaje mi się, że nietypowy kształt tego miejsca posłuży temu, że będzie ono jeszcze bardziej atrakcyjne dla odbiorców – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.


Placówka będzie łączyć kilka funkcji: wspomnianą filię Biblioteki Gdynia z siedzibą Rady Dzielnicy Mały Kack oraz z funkcją centrum sąsiedzkiego, czyli Przystani Łowicka, uzupełniając już istniejącą sieć dzielnicowych miejsc spotkań i usług społecznych.

Otwarty obiekt będzie więc działać niczym nowoczesny dom kultury. Organizować tu będzie można warsztaty, animacje, czy spotkania z artystami.

Łączna powierzchnia użytkowa na obu kondygnacjach to ponad 400 m kw. Miejska część kompleksu przy ul. Łowickiej jest połączona wewnętrznym korytarzem z nowym zapleczem sportowym sąsiedniej szkoły. Wewnątrz znalazła się winda, którą dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niedowidzących, niesłyszących czy o zmniejszonej sprawności ruchowej.

Nowa infrastruktura powstała też na zewnątrz budynku: na tyłach obiektu znalazło się miejsce, które można wykorzystać na potrzeby letniej biblioteki i czytelni „pod chmurką”, miejsca postoju dla kilkudziesięciu rowerów i parking samochodowy z miejscami do ładowania aut elektrycznych. Dach w znacznej części jest pokryty retencyjnym zielonym ogrodem. Biała bryła budynku przywodząca na myśl tradycje gdyńskiego modernizmu to projekt pracowni SIM Architekci (Stefan Schleifer, Tomasz Milczanowski, Dorota Lasek, Arkadiusz Rażyński, Igor Szóstakowski).

Budowa Przystani Łowicka 51 kosztowała ok. 5,8 mln zł, z czego 1,4 mln zł pochodziło ze wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

fot. Kamil Złoch, źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Kultura | Biblioteka  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie