Budynki Maxa Berga we Wrocławiu zostały wyremontowane

Kiedyś działał tu szpital. Budynki projektu Maxa Berga, architekta miasta, znajdują się przy ulicy Hoene-Wrońskiego we Wrocławiu. Dziś przestrzeń zajmuje Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Budynki zaprojektował niemiecki architekt i urbanista Max Berg, który był także architektem miasta. Stanowisko miejskiego radcy budowlanego we Wrocławiu piastował od 1909 roku do 1924 roku. W ciągu tych kilkunastu lat architektowi udało się zaprojektować wiele ikonicznych budynków, które zdobią Wrocław do dziś. Przykładem jest zabytkowa dziś Hala Stulecia czy Kaplica na Cmentarzu Osobowickim.

Gmach dawnego szpitala Max Berg zaprojektował w pierwszych latach swojej działalności jako architekt miasta. To kompleks, który składa się z dwóch budynków i łącznika. Początkowo w budynku działał Miejski Szpital Dziecięcy. Po zakończeniu działań wojennych działały w nim kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Politechnika Wrocławska kupiła obiekt w 2015 roku. Jego stan techniczny wymagał generalnego remontu. Prace udało się przeprowadzić i dziś z obiektu znowu można korzystać. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podczas uroczystości otwarcia budynku po remoncie podkreślał, że to jedne z najładniejszych i najcenniejszych gmachów, które wchodzą w skład kampusu Politechniki Wrocławskiej.


Prace remontowe nie były łatwe, ponieważ budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Wyzwaniem było na przykład ułożenie nowych instalacji, które nie mogły kolidować z funkcją pomieszczeń i ograniczeniami przestrzeni. Wnętrze jest białe i znaleźć tu można wiele oryginalnych elementów. Przede wszystkim stolarka drzwiowa, która charakteryzuje się mocnymi przeszkleniami.

Podczas prac nową aranżację zyskał też ogród przed budynkiem. Obok nowej zieleni pojawiły się tam meble miejskie – ławki i kosze. W sumie remont obiektu i jego wyposażenie kosztowały 50 mln zł.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Wrocław | Edukacja | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły