Buhairest Bar w Budapeszcie

Buhairest Bar w Budapeszcie. Powstał w starym zakładzie włókienniczym. 

Buhairest Bar w Budapeszcie to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Węgier. Ten elegancki bar jest nie tylko pełen świetnego designu, czy oryginalnych dzieł sztuki. Zaprojektowany przez Romana Plyusa lokal był tworzony w taki sposób, by zachęcać gości do robienia wspólnych zdjęć i snapów na tle „teatralnych wnętrz”.

Buhairest Bar w Budapeszcie mieści się w samym sercu stolicy Węgier w budynku pochodzącym z początku XX wieku. Dawniej w obiekcie mieścił się zakład włókienniczy, który został zamknięty pod koniec ubiegłego wieku. Od tego czasu budynek stał opuszczony. Sytuacja zmieniła się drastycznie w momencie, w którym obiekt zakupił inwestor, który postanowił przebudować dawny zakład w nowoczesne miejsce spotkań dla mieszkańców i turystów.

Jednym z pierwszych otwartych lokali jest Buhairest Bar, który zajął niewiele ponad 350 metrów kwadratowych przyziemia budynku. Inwestor zaprosił do współrpacy przy projektowaniu lokalu znanego rosyjskiego architekta Romana Plyusa, który specjalizuje się w tworzeniu wyjątkowych, niemal teatralnych scenerii i wnętrz. Plyus zaproponował stworzenie eleganckiego wnętrza, które będzie przełamane współczesnymi dziełami sztuki od międzynarodowych artystów. W Buhairest Bar znajdziemy między innymi figurę Pinokia stworzoną przez kultowego artystę Kaws, czy reprodukcje dzieł najważniejszych twórców XX i XXI wieku. 

Buhairest Bar w Budapeszcie


Jak dodaje Roman Plyus, Buhairest Bar w Budapeszcie ma być miejscem, które przyciąga do siebie swoją estetyką. Wnętrza lokalu mają zachęcać gości do robienia zdjęć, snapów, czy nagrywania filmów i dzielenia się nimi ze znajomymi.

“Myślę, że to bardzo ważne, aby wnętrza publiczne pozostawiły po sobie przyjemny posmak i kilka dobrych ujęć na pamiątkę. Zawsze ważne było, aby ludzie uchwycili swoją historię. I to już od czasów obrazów jaskiniowych. Instagram jest jak mała jaskinia, w której każdy z nas pokazuje obrazy swojego życia” – mówił w rozmowie z portalem Dezeen projektant Roman Plyus

Wnętrze utrzymane zostało w ciepłej, pomarańczowej kolorystyce. Wybór padł na tę barwę ze względu na ceglaną fasadę budynku, w którym powstał Buhairest Bar w Budapeszcie. 

Słowo o architekcie:
Roman Plyus – architekt wnętrz Roman Plyus specjalizuje się w przestrzeni mieszkalnej i publicznej. W 2014 roku ukończył Szkołę Projektowania Internetowego (Moskwa, Rhodec International (Wielka Brytania)), od tego czasu zajmuje się projektowaniem zarówno wnętrz prywatnych, jak i publicznych. Rosyjski architekt pracuje na całym świecie.

Czytaj też: Bar  | Wnętrza | Cegła | Fotografia | Modernizm | Renowacja

źródło: dezeen.com