fot. Karol Fiedor

Bydgoszcz ma nowy, szklany biurowiec. Oto K3 od poznańskich architektów

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni CDF z Poznania. Zlokalizowany jest w centrum miasta, przy pl. Kościeleckich.

Szklany biurowiec znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie historycznych budynków: kamienic mieszkalnych w zabudowie pierzejowej oraz wolnostojących gmachów publicznych, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. W tej części Bydgoszczy dominantą przestrzenną jest neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Zarys świątyni doskonale widać w elewacji budynku. To celowy zabieg, który miał sprawić, że nowoczesny biurowiec dobrze wpisze się w otoczenie.

Schemat kompozycyjny biurowca K3 jest przejrzysty i wynika z charakteru zastanego układu urbanistycznego i istniejącej zabudowy. Jego kubaturę określają wytyczone linie zabudowy, wzdłuż ulic Magdzińskiego, Przy Zamczysku oraz Plac Kościeleckich. Architekci zaprojektowali budynek tak, by stworzyć niewielki dziedziniec o prywatnym charakterze. Domyka on kwartał części biurowej. Ostatnia kondygnacja została nieco wycofana, dzięki czemu biurowiec wydaje się niższy niż w rzeczywistości i nie dominuje nad otoczeniem.

Gmach ma powierzchnię użytkową, która wynosi nieco ponad 12 500 m kw.