Bydgoszcz usuwa wyspy ciepła. Nowa zieleń zastępuje nadmiar betonu!

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych to stowarzyszenie, którego celem jest poprawa jakości i bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej, w której obracamy się na co dzień. Ich najnowsza inicjatywa związana z usuwaniem wysp ciepła w Bydgoszczy okazała się strzałem w dziesiątkę. Projekt został zrealizowany w ramach Bydgoski Budżet Obywatelski według pomysłu członków naszego Stowarzyszenia.

Bydgoszcz usuwa wyspy ciepła już od jakiegoś czasu (podobnie z resztą jak inne miasta w Polsce). Trzeba jednak przyznać, że rozbetonowanie okolic Placu Niemcewicza w Bydgoszczy jest świetnym przykładem, jak łatwo, szybko i tanio, można poprawić estetykę, bezpieczeństwo, jak i funkcjonalność polskich miast. Zobaczcie jak zmieniło się centrum Bydgoszczy za sprawą Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Bydgoski Budżet Obywatelski . 


Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych to grupa zapaleńców, która chce żyć w pięknej i przyjemnej Bydgoszczy. Chcemy być głosem tych, którzy w naszym kochanym mieście są pomijani, ignorowani i spychani na ostatnie miejsce – codziennych użytkowników ulic i placów – pieszych. Dlaczego? Bo pieszymi jesteśmy wszyscy. Bo wszystkie słynne „pocztówkowe” miasta, w których ludzie chcą mieszkać i je odwiedzać, łączy jedna cecha, niezależnie czy wybudowano je 1000 lat temu czy 100 lat temu – przyjazne ludziom przestrzenie publiczne.

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy powstało w styczniu 2017 r. i wywodzi się z działań podejmowanych w projekcie „Wszyscy Jesteśmy Pieszymi” w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy. Projekt realizowany był w latach 2015-2016 w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Program ten ma na celu zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora. Program wdrażany jest przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży. Z dniem 20 stycznia 2017 r. zostaliśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie zwykłe w Ewidencji stowarzyszeń zwykłych Prezydenta Miasta Bydgoszczy pod pozycją nr 12.

Stowarzyszenie Społeczny Rzeczny Pieszych w Bydgoszczy powstało przy wsparciu Bydgoskiego Inkubatora NGO’2016. Braliśmy udział także w szeregu szkoleń lokalnych i ogólnokrajowych dla aktywnych organizacji pozarządowych. Więcej o działalności stowarzyszenia przeczytacie tutaj: https://piesi.bydgoszcz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Bydgoszcz | Zieleń | Miasto | Metamorfoza | Rośliny

  

  

 

 

źródło: Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy