most Jana Nepomucena
Fot. Magdalena Ryfa

Był jednym z symboli miasta. Powódź zniszczyła most św. Jana Nepomucena w Lądku-Zdroju

W minioną niedzielę Lądek-Zdrój, malownicza miejscowość uzdrowiskowa w Kotlinie Kłodzkiej, doświadczył katastrofalnej powodzi. Fala, która przeszła przez rzekę Białą Lądecką, spustoszyła miasto, niszcząc infrastrukturę oraz wiele obiektów, w tym XVI-wieczny most św. Jana Nepomucena, będący jednym z symboli miasta. Powódź zalała liczne ulice, pozostawiając za sobą ogromne straty i wstrząsając lokalną społecznością.

Wszystkie mosty w mieście, w tym zabytkowy most św. Jana, zostały uszkodzone lub całkowicie zerwane. Zabytkowa budowla, wzniesiona w 1565 roku, była nie tylko punktem komunikacyjnym, ale także jednym z najcenniejszych zabytków Lądka-Zdroju i całego regionu. Legenda głosi, że w jego budowie wykorzystano kurze jaja jako spoiwo, co miało uczynić konstrukcję wyjątkowo solidną. Mimo że most przetrwał powódź z 1997 roku, tegoroczna klęska żywiołowa okazała się zbyt potężna – część budowli dosłownie zmyła woda. Trudno teraz to na 100% ustalić, ale rzeźba patrona zabytku została prawdopodobnie zdemontowana i zabezpieczona przed kataklizmem.

Most św. Jana Nepomucena przed zniszczeniem. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons


Kataklizm rozpoczął się w sobotę, kiedy woda z rzeki Biała Lądecka zaczęła zalewać ulice. Jednak największe zniszczenia przyniosła fala powodziowa, która w niedzielę około południa dotarła do miasta. Tama w położonym powyżej Stroniu Śląskim pękła, uwalniając ogromne masy wody, które uderzyły w Lądek-Zdrój.

Most św. Jana Nepomucena w 2013 roku (figura była wówczas w konserwacji) i obecnie. Fot. Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons i Magdalena Ryfa

Widok po powodzi jest przerażający. Ulice pokrywa błoto, szlam i żwir, a wśród nich leżą porwane przez wodę sprzęty domowe, fragmenty drzew i płotów. W pobliżu rzeki sytuacja wygląda jeszcze gorzej – całe drzewa zostały wyrwane i przeniesione przez nurt, a niektóre domy popękały lub uległy częściowemu zawaleniu. Szczególnie ucierpiała historyczna zabytkowa restauracja.

Most w 2013 roku (figura była wówczas w konserwacji) i po powodzi. Fot. Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons i Magdalena Ryfa

W kontekście architektury most św. Jana był unikalną konstrukcją zbudowaną z kamienia łamanego. Przez wieki był kilkakrotnie modernizowany, jednak zachował swoją oryginalną formę z XVI wieku. W 1709 roku mieszkańcy Lądka umieścili na nim figurę św. Jana Nepomucena, patrona mostów i ochrony przed powodziami. Pomnik ten, wykonany z kamienia, posiada inskrypcję łacińską, która głosi: „Na wieczną cześć św. Jana Nepomucena, sumptem mieszkańców miasta wzniesiony”. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z warsztatu rzeźbiarskiego Michała Klahra Starszego i jest kopią figury z mostu Karola w Pradze.

Fot. Andrzej Cyran


Powódź, która nawiedziła Lądek-Zdrój, pozostawiła po sobie ogrom zniszczeń. Dla miasta, które od wieków było znane jako uzdrowisko, jest to tragiczna strata, zarówno pod względem kulturalnym, materialnym, jak i turystycznym.

Źródło: wiadomosci.wp.pl, powiat.klodzko.pl

Zobacz również: Ciekawostki | Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Rzeźba