Był parking, jest zielony skwer. Tak Łódź zmienia miejsca publiczne

Dobiegła końca metamorfoza skweru na rogu Jaracza i Kilińskiego. Istniejący tam parking zniknął oddając miejsce do wypoczynku mieszkańców.

Skwer przy Kilińskiego 40 od 2018 roku nosi imię Aliny Margolis-Edelman. Niedawno zbudowano tam park kieszonkowy, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Dawny parking przeszedł do historii. Teraz na terenie parku ustawiono ławki w cichej strefie rekreacyjnej oraz wzbogacono go o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Na terenie skweru powstał też plac zabaw. Miasto zadbało o infrastrukturę budując toaletę publiczną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość zyskała ogrodzenie oraz nocne oświetlenie. Na terenie parku dostępny jest Internet Wi-Fi oraz stojaki rowerowe.

Co ważne, podczas przebudowy skweru zachowano wszystkie istniejące drzewa, w tym charakterystyczny klon srebrzysty.

Tu w śródmieściu, pośród gęstej zabudowy dbamy, aby nie zbrakło atrakcyjnych miejsc do wypoczynku i zabawy. Pierwsze łódzkie parki kieszonkowe powstały na Starym Polesiu, a kolejne na Bałutach. Najnowszym parkiem kieszonkowy w centrum jest skwer przy skrzyżowaniu ulic Jaracza i Kilińskiego. Ma 900 m kw. i jest otoczony stylowym ogrodzeniem. Zasadziliśmy tu dużo zieleni – 14 drzew, w tym klony i magnolie, blisko setkę krzewów i trzy tysiące traw ozdobnych. Na terenie parku kieszonkowego, w jego cichej strefie rekreacyjnej, ustawione zostały ławki. Oddzielną przestrzenią na terenie skweru jest bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych. Zainstalowane zostały także stojaki rowerowe – mówi prezydent Hanna Zdanowska.


Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych. Wykonawca został wybrany w 2017 roku po ogłoszeniu drugiego przetargu.

źródło: UM Łódź

Czytaj też: Łódź | Metamorfoza | Park  | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły