Był parking, są drzewa. Metamorfoza ulicy Grobla w Poznaniu

To ulica w centrum miasta. W ramach prac remontowych przy ulicy Grobla pojawiły się nowe nasadzenia zieleni. Metamorfoza wprawdzie nie jest spektakularnym projektem, ale pokazuje, w jaki sposób można zmieniać nawet niewielkie fragmenty miasta.

Prace remontowe przy ulicy Grobla w Poznaniu rozpoczęły się już kilka lat temu. Dotyczyły one północnej strony ulicy, na odcinku od ul. Łaziennej do Mostowej i od ul. Wierzbowej do ul. Za Groblą. Do wykonania zostały jeszcze tylko ostatnie roboty wykończeniowe.

Wcześniej zniszczone płyty chodnikowe zostały wymienione. Mieszkańcy zyskali nową nawierzchnię z płyt i kostki kamiennej. Taka sama nawierzchnia jest już położona na pobliskich ulicach. Dzięki temu piesi mogą się teraz wygodnie do poruszać jedną z głównych dróg łączących tereny rekreacyjne nad Wartą ze ścisłym śródmieściem Poznania.

Nowa nawierzchnia chodnika to nie wszystko. Dzięki zmianie sposobu parkowania (z ukośnego, częściowo na chodniku – na równoległy na jezdni) możliwe było wyznaczenie pasów zieleni na odcinku od ul. Mostowej do Łaziennej. Posadzonych zostało 13 grusz drobnoowocowych Capital, kwitnące krzewy (śnieguliczka koralowa) i byliny. Natomiast na dalszym odcinku, przy budynku gazowni, jesienią pojawią się jeszcze klony polne.


Dokładny koszt remontu będzie znany po odbiorze. Prace miały kosztować 500 tysięcy złotych. Środki na remont pochodzą z wpływów ze strefy płatnego parkowania, a na zieleń z budżetu będącego w dyspozycji Rady Osiedla Stare Miasto.

źródło: ZDM Poznań

Czytaj też: Poznań | Miasto | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Na pierwszym zdjęciu widać, jak ulica wyglądała PRZED remontem: