Budynek przy ulicy Ratuszowej 7/9

Była oszpecona przez napisy. Praska kamienica została oczyszczona

Jeszcze niedawno był uznawany za jeden z najbardziej zabrudzonych przez graffiti budynków w tej części miasta. Praska kamienica przy ulicy Ratuszowej na szczęście została oczyszczona. W inicjatywie pomogli działacze Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Budynek, który znajduje się przy ulicy Ratuszowej 7/9 zbudowany został w 1928 roku. Zaprojektował go Czesław Przybylski, autor między innymi gmachów Państwowego Zakładu Higieny oraz nieistniejącego dziś Dworca Głównego w Warszawie. Praska kamienica powstała w latach 1927-1928. Obiekt ten był pierwszym na prawym brzegu, który powstał w ramach Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Początkowo mieszkali w nim żołnierze Wojska Polskiego.

Budynek przy ulicy Ratuszowej 7/9

W ostatnich latach na mieszkalnym budynku pojawiło się wiele bazgrołów. O problemie informowali członkowie Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Słali oni pisma do administracji budynku oraz zaangażowali radnego Mariusza Borowskiego. Administracja budynku zajęła się problemem i z elewacji przedwojennego budynku usunięto szpetne napisy. Częściowo kolorowe “dzieło” zostało też zamalowane odpowiednio dobranym odcieniem i rodzajem farby fasadowej. Całość pokryła powłoka antygraffiti. Administrator zapowiada, że będzie na bieżąco usuwał każdy napis, jaki pojawi się na elewacji.

Mamy nadzieję, że będzie to także inspiracja dla innych wspólnot, bo pseudograffiti, w tym mowa nienawiści, to prawdziwa praska plaga, z którą należy walczyć na wiele różnych sposobów – piszą na swoim fanpage na Facebooku członkowie Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Ze względu na swoją wartość oraz walory architektoniczne budynek przy ulicy Ratuszowej został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Dodatkowo jest objęty podwójną ochroną konserwatorską wyrażoną przez wpis obszarowy do rejestru zabytków Osiedla Praga II oraz szczególną ochronę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Nowa Praga II.

źródło: Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Elewacja | Renowacja | whiteMAD na Instagramie