Bytom: historyczna elewacja kamienicy została odnowiona. Powiększą ją o nową część

Elewacja starej kamienicy stanie się elementem zdobiącym nowoczesny pawilon do rekreacji. W Bytomiu trwa realizacja inwestycji przy ulicy Kwietniewskiego. Do zabytkowej elewacji montowane są kolejne elementy.

Przy ścianie kamienicy przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu trwa montaż stalowej konstrukcji, na której oprze się nowa, szklana pierzeja. Prace odbywają się w ramach unijnego projektu „Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne” realizowanego przez firmę KBP BWI Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa.

Ten etap prac toczył się w większości poza placem budowy, bo w zakładzie, gdzie powstawały stalowe konstrukcje. Obecnie jesteśmy w trakcie zwożenia i montażu poszczególnych elementów. Jednocześnie trwa także niwelacja terenu i przygotowywanie go do dalszego zagospodarowywania – wymienia Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBP BWI Polska.

Wkrótce zakończy się montaż stalowych prefabrykatów. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie konstrukcji o przeszklenia.

Z niecierpliwością czekamy na ten moment, bo to właśnie szkło będzie tym elementem, który zrobi efekt i całkowicie zmieni ten fragment Śródmieścia – dodaje Krzysztof Grzelaczak.

Teren, na którym prowadzona jest inwestycja jest bardzo wymagający. Przed laty znajdowała się tutaj średniowieczna fosa, stąd bagnista specyfika gruntu. Budowlańcy muszą wykorzystać bardziej czasochłonne metody wzmocnienia fundamentów.


Dzięki tej inwestycji już tego lata 1800 mkw. pustych przestrzeni po wyburzonych kamienicach zmieni się nie do poznania. Według założeń projektu architektonicznego opracowanego przez NOVA Projekt Tomasz Korek, przestrzeń zyska zielony, rekreacyjny charakter. Obiekt będzie oświetlony i wyposażony w monitoring. Powstanie tam siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla rożnych grup wiekowych, stanowiska szachowe i elementy małej architektury. Nie zabraknie też zieleni, która pojawi się na ostatnim etapie realizacji projektu. Zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku.

fot. H. Klimek, źródło: archiwum UM Bytom (www.bytom.pl)

Czytaj też: Bytom | Kamienica | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie