materiały firmy Efekt Sp. z o.o.

Bytom: odnowiona, zabytkowa ściana kamienicy ozdobi nowy pawilon

Inwestycja realizowana jest przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu. Kilka dni temu zobaczyliśmy, jak wygląda odnowiona, zabytkowa ściana kamienicy. Elewacja będzie zdobić nowy pawilon, który stanie się zieloną przestrzenią do rekreacji.

Kamienica stała w tym miejscu jeszcze w 2021 r. Widać ją na archiwalnym zdjęciu zamieszczonym poniżej. W sumie wyburzono 1800 m kw. powierzchni, ale zachowano frontową elewację kamienicy z 1903 r. Ściana najpierw została wsparta na stalowej konstrukcji, a następnie odrestaurowana pod nadzorem konserwatorskim. Już za kilka tygodni wykonawca ustawi przy ścianie prefabrykowane elementy ze stali i rozpocznie kolejny etap zagospodarowywania terenu.

Odsłonięcie zabytkowej elewacji to dopiero pierwszy etap naszej inwestycji, ale efekt już jest imponujący. Z niecierpliwością czekamy na kolejny, czyli montaż stalowej konstrukcji i szkło, które całkowicie zmieni ten fragment Śródmieścia – mówi Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBW BWI Polska.

Projekt przebudowy obiektu powstał w pracowni NOVA Projekt Tomasz Korek. Architekci musieli uwzględnić fakt, że od 2019 roku obszar po wyburzonych kamienicach wpisany jest na listę Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+.
Plan zakłada, że miejsce zmieni się w przeszklony pawilon z zieloną przestrzenią do rekreacji. Szklane ściany mają tutaj pełnić funkcję blokady akustycznej, aby odpoczynek mógł odbywać bez hałasu aut. Zmiany widać na poniższych wizualizacjach.

materiały firmy Efekt Sp. z o.o.

Projekt zakłada także m.in. montaż siłowni na wolnym powietrzu, placu zabaw dla rożnych grup wiekowych, stanowisk szachowych i elementów małej architektury. Nie zabraknie też zieleni, która pojawi się na ostatnim etapie realizacji projektu. Obiekt będzie oświetlony i wyposażony w monitoring.

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Elewacja | Ciekawostki | Kamienica | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie