To projekt pracowni Yono Architecture, który odpowiada na potrzebę obcowania z naturą nie tylko latem. Całoroczny dom letniskowy zbudowany został kilka kilometrów od szerokich i dzikich plaż Bałtyku. Jego minimalistyczna forma ma być tłem dla otaczającej go natury.
Pracownia Yono Architecture zaprojektowała dwa takie domki obok siebie. Budynki znajdują się 4 km od wybrzeża w okolicy latarni Stilo, w małej nadmorskiej wsi. Domki zbudowano na działce o wielkości 6 tys. m kw. To duża przestrzeń dająca możliwość komfortowego odpoczynku, wyciszenia się i kontemplacji.
Jako architekci podejmujemy próby nawiązania do konkretnego miejsca. Najstarszy typ zabudowy na Kaszubach stanowiły drewniane chałupy („chëcz”), a ich wygląd odznaczał się prostotą i zwartością. Nie mogliśmy postąpić inaczej – podkreśla Sebastian Marach z pracowni Yono Architecture.
Całoroczny dom letniskowy został zaprojektowany w tak, by osiągnąć możliwie bliską korelację z otoczeniem. Budynek o prostym układzie przestrzennym z podłużnym, dwuspadowym dachem oraz nowoczesnym detalem architektonicznym ma duże przeszklenia, które kadrują widok na naturę.
Na 6 tys. m kw. domy usytuować mogliśmy w każdym miejscu działki, jednak naszym celem była jak największa symbioza z otoczeniem, nie tylko ze względów estetycznych i funkcjonalnych, ale i ekologicznych. Za wszelką cenę chcieliśmy unikać wycinki drzew, które stanowiły największą wartość tego miejsca. Zależało nam, by dom nie zajmował ich miejsca, tylko stworzył z nimi jedność – dodaje architekt Sebastian Marach.
Domy zbudowano w systemie szkieletowym, w większości z naturalnych materiałów. Ich minimalistyczna forma ma być odporna na trendy w architekturze. Ponadczasowy charakter ma sprawić, że domy będą dobrze starzeć się w trudnym, leśnym otoczeniu. Elewację wykonano z sosny skandynawskiej. Drewno pojawia się też w środku. Belki i podbitka uzupełniają ściany wykończone naturalnym tynkiem glinianym od Santerry. Glina ze względu na swoje właściwości i ekologiczny skład przyczynia się do zdrowego mikroklimatu w budynku oraz pozytywnie wpływa na akustykę.
Wejścia do domów znajdują się w północnej stronie. Po przeciwnej stronie bryły wyróżniają duże przeszklone ściany. Kolejne przeszklenie znajduje się w części jadalni, gdzie architekci zaprojektowali swego rodzaju wykusz z okrągłym stołem i krzesłami. Największa strefa dzienna połączona jest z kuchnią, jadalnią i strefą wypoczynkową. Domy mają antresole, na których zaprojektowano sypialnie. Budząc się rano można obserwować przyrodę.
projekt: Yono Architecture (www.yonoarchitecture.com)
fot. Karol Kacperski Photography
Czytaj też: Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | Modernizm |Minimalizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie