fot. Oliver Astrologo

Opuszczony dom w Rzymie. Ikona modernizmu zmieniła się w ruinę

Było o nim głośno, kiedy powstał. Casa Sperimentale to nowoczesny dom, który zbudowano pod Rzymem. Od wielu lat stoi jednak opuszczony. Do środka dostał się fotograf Oliver Astrologo. Jego zdjęcia przypominają smutną historię pięknego obiektu.

Casa Sperimentale zbudowany został w latach 60. minionego wieku w miejscowośći Fregene pod Rzymem. Zaprojektował go architekt Giuseppe Perugini, który wymarzył sobie dom idealny, odpowiadający wszystkim potrzebom, które stały przed człowiekiem dynamicznie rozwijających się wtedy Włoch.

Architekt zaprojektował modernistyczny dom, który dziś uchodzi za jeden z najważniejszych przykładów brutalizmu we Włoszech. Buynek zachwycał nowoczesnymi rozwiązaniami i betonem, z którego go zbudowano. Jednak jego sława nie trwała długo.

Włosi zaczęli go traktować jako ciekawostkę i architektonicznego dziwaka, a nie jako miejsce, w którym można normalnie żyć. Dziś gmach stoi opuszczony. Jego forma przypomina raczej plan zdjęciowy filmu science fiction, a betonowy szkielet zaczyna być wchłaniany przez naturę.

Więcej zdjęć na stronie fotografa TUTAJ.