dom w kliszowie
Dom w Kliszowie, projekt: MEEKO Architekci

Cegła i prosta forma w najlepszym wydaniu. Oto dom w Kliszowie

Projekt budynku przygotował zespół architektów z pracowni MEEKO Architekci, dom zbudowany zostanie w niewielkim Kliszowie pod Mielcem.

Dom w Kliszowie na 175 m kw. powierzchni. Dodatkową przestrzeń stanowi budynek gospodarczy, którego wielkość to 45 m kw. Projektując budynek architekci musieli uwzględnić Warunki Zabudowy, stąd prosta forma i dwuspadowy dach, o kącie nachylenia wynoszącym 45 stopni. Aby nadać mu odrobinę nowoczesności projektanci zdecydowali się zrezygnować z tradycyjnych okapów. Tuż obok głównej części dostawiony będzie prostopadłościan, w którym urządzone zostanie salon oraz zadaszony taras. Lokalizacja tego ostatniego podyktowana była komfortem przyszłych mieszkańców, którzy zyskają najlepszy widok na otaczający dom krajobraz.

Poprzez kompozycję poszczególnych brył i części budynku w centralnym miejscu tworzy się półotwarte atrium, które doświetla pomieszczenia oraz wprowadza do wnętrza zaprojektowaną zieleń. Budynek gospodarczy wraz z garażem zaprojektowany jest w formie prostopadłościanu z dachem pogrążonym ukrytym za attykami, łączy się z budynkiem mieszkalnym za pomocą zadaszenia nad wejściem głównym. Dach wykonany zostanie z blachy ocynkowanej, malowanej w kolorze grafitowym.

dom w kliszowie


Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej, malowanej w kolorze grafitowym w systemie łączenia na rąbek stojący. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończone są płytkami klinkierowymi ręcznie formowanymi w naturalnym, ceglastym kolorze z uzupełnieniami w postaci ciemnego tynku – opisują autorzy projektu.

Dom ich autorstwa ma być niskoenergetyczny. Oszczędność energii mają zagwarantować ocielone ściany zewnętrzne i trzyszybowe okna. Dodatkowo w budynku powstanie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz pompa ciepła do ogrzewania centralnego. Dom ma już pozwolenie na budowę.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Cegła | Polska

źródło: MEEKO Architekci