Cegła, jak hotel dla owadów z odzyskanego betonu

Cegła, jak hotel dla owadów. Powstała z odzyskanego betonu!

Cegła, jak hotel dla owadów – brzmi dziwnie, jednak jest to prosty, tani i praktyczny sposób na poprawę bioróżnorodności. Autorami tego nietypowego, aczkolwiek bardzo pomysłowego rozwiązania, są inżynierowie ze studia projektowego Green&Blue z Kornwalii. 

Pracownia Green&Blue przedstawia swoją najnowszą innowację jaką jest cegła, jak hotel dla owadów. Bee Brick, bo tak nazywa się ich projekt to standardowa cegła, w której nawiercono kilka otworów o różnych rozmiarach. Otwory zaplanowano tak, aby jednocześnie mogło w nich zamieszkać kilka owadów. Cegły te są dedykowane tak zwanym samotnym pszczołom, czyli pożytecznym zapylaczom, które żyją nie w stadach, a w samotności.

Cegły Bee Bricks firmy Green&Blue są tej samej wielkości co standardowe cegły, ale posiadają szereg wąskich otworów, takich jak te, w których zazwyczaj gnieżdżą się pszczoły samotnice. Wykonana odzyskanego betonu cegła jest z tyłu pełna i posiada uformowane wgłębienia różnych rozmiarach, w których pszczoły mogą składać jaja, uszczelniając wejście błotem lub przeżutą roślinnością.


Wielofunkcyjne cegły Bee Brick  zatwierdzone przez miasta Brighton i Hove, gdzie niedawno uchwalone prawo planistyczne wymaga, aby wszystkie nowe budynki powyżej pięciu metrów zawierały hotele dla owadów, a także budki lęgowe dla ptaków odpowiednie dla jerzyków. Jak mówią autorzy, budek dla jerzyków na rynku jest sporo, jednak rozwiązać umożliwiających gniazdowanie owadów wciąż jest niewiele. Stąd pomysł aby powstała cegła, jak hotel dla owadów. 

Głównym celem tych cegieł dla pszczół jest pomoc w ratowaniu miejskich owadów, których populacja maleje z powodu chorób, utraty siedlisk, wykorzystaniu chemii w rolnictwie, czy z powodu zmian klimatycznych. Pszczoły samotnice zapylają około 1/żywności, którą spożywamy i są istotną częścią naszego ekosystemu. Ich “prace” wycenia się na miliardy dolarów, bowiem gdyby nie ich “darmowa” praca, człowiek samodzielnie musiałby zapylać rośliny, co wiązało by się z większym zużyciem takich czynników jak kapitał, praca, czy czas.

Jedna cegła kosztuje 30 funtów i standardowo występuje w czterech wariantach kolorystycznych (choć za dopłatą można modyfikować kolory według własnych potrzeb). Warto dodać, że firma Green&Blue specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych zwierzętom. Wśród ich produktów znaleźć można budki dla ptaków i nietopwerzy, karmniki i poidełka dla ptaków, czy nasiona łąk kwietnych i karmy dla zwierząt. Więcej o cegłach Bee Brick i innych produktach Green&Blue dowiecie się na stronie producenta: https://www.greenandblue.co.uk 

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zwierzęta | Łąki kwietne  | Gadżety | Zieleń

źródło: https://www.greenandblue.co.uk