Cegła w nietypowym wydaniu. Ten dom jednorodzinny zachwyca! 

Ceglane budynki mają w sobie wyjątkowy czar. Niejednokrotnie mieliśmy przyjemność opisywać realizacje z całego świata, które udowadniały, że cegła to materiał, który daje mnóstwo możliwości. Przykładem może być Dom w Kliszowie (TUTAJ), Rudy dom na Śląsku (TUTAJ), Wiejska chata w Czechach (TUTAJ), czy piękne osiedle Riverview w Gdańsku (TUTAJ). Dziś prezentujemy wam kolejną świetną realizację, w której główną rolę gra cegłą w nietypowym wydaniu.

Opisywany przez nas dom jednorodzinny powstał w wietnamskiej miejscowości Bien Hoa. Jej autorami są architekci z pracowni CTA Creative Architects, których zadaniem było zaprojektowanie eleganckiego i nowoczesnego domu, który jako główny materiał budowlany wykorzystywać będzie cegłę. Wall House, bo tak nazwano realizację, w której główną rolę gra cegłą w nietypowym wydaniu projektowano z myślą o małżeństwie z dwójką dzieci, z którymi zamieszkali dziadkowie. 


Dodatkowymi założeniami właścicieli było stworzenie dwupiętrowego domu, który będzie dobrze doświetlony – właściciele lubią zieleń, która potrzebuje sporo światła – a także chcieli mieć poczucie otwartej przestrzeni, do której bez trudu będzie wpadać świeże powietrze. Architekci w genialny sposób połączyli wszystkie oczekiwania inwestora proponując stworzenie ażurowych ścian zewnętrznych, które będą pełniły funkcję zarówno płotu oddzielającego dom od ulicy, przy jednoczesnym przepuszczaniu światła i powietrza. 

Co więcej, niebanalny sposób w jaki ułożono cegły daje hipnotyzujące wrażenie, a cegłom nadaje nietypowej dla tego budulca lekkości. Dodatkowym atutem takiego zabiegu jest fakt, że dzięki niemu wnętrze domu mogło przybrać kształt półotwartego dziedzińca, który pełni zarówno funkcję mieszkania jak i zielonego, wewnętrznego patio. Architekci przewidzieli również spory świetlik, który dominuje ponad główną bryłą budynku wpuszczając do wnętrza mnóstwo światła naturalnego.

Czytaj też: Wietnam | Cegła | Architektura | Dom jednorodzinny |

zdjęcia: Hiroyuki Oki.
źródło: CTA Creative Architects / Cegła w nietypowym wydaniu