Ceglane piękno: zaglądamy do Browaru Lubicz [NOWE ZDJĘCIA]

To jeden z ciekawszych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Odrestaurowane, zabytkowe budynki z czerwonej cegły sąsiadują z klinkierową elewacją apartamentowców i tworzą jedną całość. Swoją architekturą i kolorystyką nawiązują do budynków przemysłowych budowanych w Krakowie w XIX wieku.

Kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowy Browar Lubicz odmienił centrum Krakowa. Zamknięty do niedawna, zaniedbany teren stał się na nowo obszarem tętniącym życiem, nową częścią miasta dostępną dla wszystkich. Obecnie to miejsce, gdzie gruntownie odrestaurowano zabytkowe budynki dawnego Browaru i połączono z nowoczesną architekturą.

Na terenie Browaru powstały sklepy, market, punkty usługowe, restauracje, bar, kawiarnia i cukiernia. Nawiązano też do historycznej i pierwotnej funkcji dawnego Browaru. W budynku Dawnej Słodowni znajduje się mikrobrowar i restauracja, gdzie na miejscu tradycyjną metodą warzone jest lokalne piwo.

W ramach realizacji drugiego etapu Browaru Lubicz powstały cztery budynki mieszkalne, mające od 4 do 5 pięter, w których są 163 apartamenty. Oprócz mieszkaniówki powstał też kameralny budynek biurowy. Powierzchnia użytkowa lokali usługowych wynosi 995 m kw., natomiast mieszkań 10 442 m kw. Dla biurowca zaprojektowano 4236 m kw. powierzchni użytkowej.

W styczniu 2014 roku inwestor osiągnął półmetek, zakończyły się prace budowlane I etapu osiedla. To wówczas powstały dwa budynki apartamentowe, całość inwestycji uzupełniły zabytkowe budynki dawnego Browaru. Inwestor gruntownie odrestaurował zabytkowy Pałac Goetzów, budynek przekształcono w ekskluzywny biurowiec. Swoją placówkę mają w nim węgierscy dyplomaci. Oprócz Pałacu Goetzów odrestaurowano inne pofabryczne budynki m.in. dawną Portiernię, Susznię Słodu, Słodownię, a także Maszynownię i Kotłownię z kominem. Budynek Maszynowni i Kotłowni pełni funkcje handlowo-usługowe. W zrewitalizowanych budynkach powstało 4600 m kw. powierzchni handlowej oraz 1900 m kw. biur.