Ceglany apartamentowiec w miejscu Solpolu. To projekt Roark Studio

Inwestor wybrał projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu wyburzonego budynku Solpolu we Wrocławiu. W zamkniętym konkursie zwyciężyła koncepcja, którą przygotowali architekci z pracowni Roark Studio z Sopotu.

O budynku, który ma stanąć w miejscu dawnego Solpolu pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Publikowaliśmy wtedy koncepcję, którą przygotowali projektanci z biura AP Szczepaniak. Ich koncepcję możecie zobaczyć klikając TUTAJ. Inwestor, spółka NOHO Investment wybrała jednak inny projekt.

Losy postmodernistycznego budynku Solpol fani architektury śledzili od kilku lat. Apelowali o zachowanie budynku i nawet objęcie go ochroną konserwatora zabytków. Zamknięty budynek został ostatecznie wyburzony po 29 latach od otwarcia – w 2022 roku. Kolorowy budynek zaprojektował zespół architektów w składzie: Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski i Jacek Sroczyński. Jego ostatnim właścicielem była spółka Polsat Nieruchomości. To od tej spółki budynek przejęła firma NOHO Investment.

Za kilka miesięcy na działce w historycznym centrum Wrocławia zbudowany zostanie nowoczesny apartamentowiec. Architekci z pracowni Roark studio mają świadomość, że w sąsiedztwie stoją kilkusetletnie budynki z bogatą historią, dlatego chcieli zaprojektować obiekt, który nie będzie rywalizował ze starą architekturą, ale w atrakcyjny sposób ją uzupełni. W sumie budynek ich projektu ma siedem kondygnacji i dwa niewielkie dziedzińce wewnątrz.

Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi – pisze zespół Roark Studio na swoim profilu w serwisie Facebook.

Oglądając budynek z zewnątrz można wyróżnić trzy poziomy elewacji. W części przyziemia fasadę wyróżniają łuki, które zachęcają by wejść do środka. Wyżej bryłę wyróżnia fasada z powtarzalnymi modułami ozdobnymi. Na ostatnich kondygnacjach zaprojektowano obłe zwieńczenia.

Niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego zdecydowano się na współczesną interpretacje tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach – dodają architekci.

źródło: materiały prasowe, Roark Studio (https://roarkstudio.pl)

Czytaj też: Wrocław | Cegła | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO: