Ceglany dom w Warszawie. Mieszkańcy mają genialny widok na las

Dom znajduje się w dzielnicy Wawer w Warszawie. Budynek zdobi cegła, którą pozyskano z lokalnego zakładu. Ceglany dom zaprojektował architekt Łukasz Wolf.

Wawer to największa dzielnica Warszawy położona po prawobrzeżnej stronie miasta. To również jedna z najbardziej zielonych części stolicy. Właśnie w tak urokliwym, zalesionym miejscu powstał ceglany dom. Działka, na której stanął budynek otoczona jest drzewami. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu 80 proc. powierzchni działki musi pozostać leśna, więc właściciele mają pewność, że zieleń będzie towarzyszyć im przez długie lata. W budynku mieszka rodzina z trójką córek i gromadką jamników.

Dom był projektowany od wewnątrz. Co to znaczy? Dla architekta najważniejszy był komfort mieszkańców, dlatego dokładnie zaplanował układ funkcjonalno-przestrzenny oraz rozmieszczenie okien, aby zapewnić dużą ilość naturalnego światła i wykadrować najlepsze widoki na las. Efektem jest intrygująca, modernistyczna bryła, która wygląda jak ociosana kostka. Powstałe “szczeliny” kostki pozwalają światłu swobodnie przenikać do wnętrza. Dużo pomieszczeń ma okna z dwóch stron, a najważniejsze – takie jak kuchnia, salon i sypialnia rodziców – mają okna z trzech stron.

Przeszklenia rozplanowano w taki sposób, aby nie zaburzać poczucia prywatności mieszkańców. Okna mimo przeskalowania są ciągle oknami w murze, nie stają się przeszklonymi ścianami. Mają zewnętrzne żaluzje fasadowe oraz delikatne zasłony wewnętrzne, co domownikom daje wiele możliwości zacieniania i zasłaniania. Światło odgrywa w tym projekcie bardzo ważną rolę. Do wszystkich pomieszczeń wpadają promienie słoneczne filtrowane przez drzewa i wzmacniane przez białe ściany. Tworzy to przyjemną aurę.


Projektując budynek architekt wykorzystał produkty marki Internorm. To okna drewniano-aluminiowe HF 310, tarasowe drzwi przesuwne HS 330 oraz żaluzje fasadowe. Okna pasywne z potrójnym oszkleniem charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność cieplna, a dzięki ukrytym okuciom mają minimalistyczny design. Z kolei przesuwne drzwi tarasowe to dobry wybór dla estetów – płaski próg jest niemal niewidoczny, co ułatwia przemieszczanie się między salonem a tarasem.

Wrażenie robi elewacja budynku. Architekt wykorzystał cegłę, która wyprodukowana została w niewielkiej polskiej cegielni. Cegła jest murowana na tradycyjnej zaprawie murarskiej, pod nią znalazła się izolacja termiczna z wełny mineralnej. Ceglany dom świetnie koresponduje z zielenią.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 468 m kw. Taka wielkość pozwoliła stworzyć w środku strefy dla każdego z domowników. Dom ma cztery sypialnie i rozbudowaną strefę dzienną, która składa się z dużej kuchni, salonu z jadalnią, pokoju telewizyjnego oraz dwóch pokoi wielofunkcyjnych. Aby łatwiej zachować porządek, w budynku powstały liczne pomieszczenia pomocnicze. Jest tutaj sześć garderób, pralnia, cztery łazienki, dwie spiżarnie i garaż. Nie zabrakło pomieszczeń gospodarczych i technicznych.

PS projektujesz domy? Odwiedź Strefę architekta Internorm i poznaj więcej możliwości klikając TUTAJ.

źródło zdjęć: Internorm

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Okna | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Internorm.