Cegły drukowane na drukarkach 3D. Pomagają chłodzić wnętrze

Ich projekt stworzyła Fania Kolaiti. Cegły drukowane na drukarkach 3D trafiły do finału 16. edycji konkursu make me! organizowanego przy Łódź Design Festival. Przemyślany projekt cegieł sprawia, że dzięki prawom fizyki obniżają temperaturę powietrza wewnątrz – mogą być z powodzeniem stosowane w krajach borykających się z upałami.

Projekt „Hose Pillar” to ceramiczna cegła drukowana metodą 3D. Produkt wykonany jest z gliny terakotowej pozyskanej ze wsi Czerwona Woda w Polsce. Fania Kolaiti zaprojektowała cegły z myślą o miejscach o suchym klimacie, które nawiedzają fale upałów. To alternatywa dla energochłonnej klimatyzacji.

Ściany zbudowane z ceramicznych cegieł chłodzą wnętrze. Cegły drukowane na drukarkach 3D mają strukturę, która składa się z wąskich korytarzy. Korytarze te sprężają napływające powietrze i uwalniają je do wnętrza podwórek lub tarasów budynku. Produkt naśladuje klimatyzację, podczas gdy celem projekt nie jest zużywanie energii w celu obniżenia temperatury, a zminimalizowanie śladu CO2 oraz skłonienie do bardziej ekologicznego mieszkania. Inspiracją jest szeroko rozpowszechniona architektoniczna cegła rzymska o proporcjach 1:2:4.

„Hose Pillar” reprezentuje nową generację cegieł dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, wykorzystując wtłaczanie pasty metodą druku 3D i lokalne materiały (jak surowa glina). Celem projektu jest podkreślenie ceramicznego druku techniką 3D w architekturze i zrewolucjonizowanie przyszłego przemysłu budowlanego.


Fania Kolaiti jest interdyscyplinarną artystką z Grecji i doktorantką w Akademii Sztuki i Projektowania im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się projektowaniem ceramiki. Jej twórczość skupia się nad projektami rzeźby i obiektów. Obecnie projektantka eksploruje obszar digitalizacji w ceramice i zastosowania druku 3D.

projekt: Fania Kolaiti

źródło: Łódź Design Festival (www.lodzdesign.com)

Czytaj też: Ceramika | Polscy projektanci | Rzeźba | Technologia | whiteMAD na Instagramie