Cegły z odpadów. Skład: 80% pyłu budowlanego i 20% plastiku.

Walka z nadmierną ilością plastiku to temat numer jeden dla wielu projektantów i inżynierów na całym świecie. Przykładem może być Silica Plastic Block (SPB), czyli cegły z odpadów, które składają się z odpadów budowlanych oraz z plastiku, którego nie da się ponownie przetworzyć lub wykorzystać.  

Autorami tego projektu są pochodzący z Indii inżynierowie pracujący w pracowni Rhino Machines. Silica Plastic Block (SPB) powstała w celu ograniczenia ilości odpadów budowlanych, które w Indiach, ze względy na szybki rozwój miast, są poważnym problemem nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia i życia mieszkańców. Inżynierowie z Rhino Machines opracowalu własną recepturę i proces tworzenia, dzięki którym udało im się stworzyć cegły z odpadów, które składają się w 80 proc. z odpadów budowlanych takich jak pył budowlany, czy drobne frakcje gruzu, a w 20 proc. z plastiku, którego nie da się ponownie wykorzystać, czy przetworzyć za sprawą recyklingu. 


Projekt rozpoczął się gdy firma Rhino Machines poszukiwała sposobu na ograniczenie ilości odpadów pochodzących z jednej z ich fabryk produkujących materiały budowlane. Właścicielom zależało, by ich firma do zera ograniczyła ilość tworzonych odpadów poprzez wykorzystywanie ich w nowych produktach. Zatrudnieni przez Rhino Machines inżynierowie zaczęli eksperymentować z odzyskiwaniem różnych odpadów pochodzących z fabryki. W początkowych testach wykorzystano pył z popiołów lotnych wiązanych cementem (7-10% odpadów pyłów lotnych poddanych recyklingowi) i cegły ilaste (15% odpadów z cegieł ilastych poddanych recyklingowi). Niestety przy takim rozwiązaniu wciąż wykorzystywano nadmierną ilość dodatkowych surowców naturalnych takich jak woda, gleba, czy cement, co sprawiało, że proces nie miał logicznego, ani ekonomicznego uzasadnienia.

To sprawiło, że naukowcy dalej poszukiwali sposobu na ekologiczne „pozbycie” się trudnych odpadów z fabryki. W tym celu firma zwiększyła niemal dwukrotnie środki na badania oraz stworzyła wewnętrzny zespół mający za zadanie poszukiwanie nowych alternatyw. Ratunkiem okazały się tworzywa sztuczne, które ze względu na swoje właściwości pozwoliły lepiej związać frakcje w cegle oraz umożliwiły jej utwardzenie przy znacznym ograniczeniu zużycia wody. Efekty okazały się zaskakująco dobre!

„Stwierdzono, że SPB mają 2,5-krotnie większą wytrzymałość niż zwykłe cegły z czerwonej gliny, podczas gdy do ich zużycia potrzebne jest około 70-80 % pyłu odlewniczego przy 80% mniejszym zużyciu zasobów naturalnych. Wraz z dalszymi testami i pracami rozwojowymi przygotowano nowsze formy do testowania ich jako kostek brukowych, a ich wyniki okazały się sukcesem.” – czytamy na stronie firmy.

Autorzy zwrócili się również  do różnych branż, takich jak szpitale, stowarzyszenia, osoby prywatne, organizacje społeczne i lokalne korporacje miejskie, aby zapewnić sobie dostawy czystych tworzyw sztucznych, które zamiast trafić na wysypisko śmieci, zmienią się w ekologiczny budulec. W zaledwie 4 miesiące zebrano sześć ton tworzyw sztucznych oraz szesnaście ton pyłu i piasku z przemysłu odlewniczego, które zmieniły się w cegły z odpadów. Kolejną zaletą cegieł SPB jest fakt, że koszt ich produkcji jest niemal identyczny jak cegieł z czerwonej gliny, które są w Indiach najpopularniejszym materiałem budowlanym.

Czytaj też: Architektura | Ekologia | Ciekawostki | Technologia | Recykling | Cegła

źródło: rhino machines