Cenne znaleziska na Placu Pięciu Rogów. Znaleziono m.in. szablę z XX wieku

Cenne znaleziska na Placu Pięciu Rogów odsłonięte zostały podczas przebudowy placu w ramach budowy tzw. Nowego Centrum Warszawy. Wśród skarbów znalazła się między innymi szabla ułańska pochodząca z XX wieku, a także wejście od dawnej piwnicy. 

Szabla ułańska na Placu Pięciu Rogów 
Na szablę ułańską z początku lat 20. ubiegłego wieku natrafiono w trakcie przebudowy placu Pięciu Rogów.Natknęli się na nią archeolodzy, badając odsłonięte przez robotników fundamenty przedwojennych kamienic. Przedmiot trafił właśnie do Muzeum Historii Polski.

Dziś gotowa jest wschodnia część placu, a roboty prowadzone są na zachodzie przy wlotach ulic Chmielnej i Widok. Jednak zanim został przekroczony półmetek, realizacja inwestycji długo nie mogła nabrać odpowiedniego tempa. Przeszkodami przede wszystkim okazywały się znaleziska o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, konserwator kilkukrotnie przerywał prace.

Po raz pierwszy przebudowa została wstrzymana już kilka dni po inauguracji. Na ul. Szpitalnej po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca odsłonił fragmenty dawnej brukowanej drogi. Odkryty bruk trafił pod lupę archeologów, dla których znalezisko – jak czas pokazał – nie było jedynym budzącym duże zainteresowanie. W lipcu pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń.


Jak kilka dni temu poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedmiotem tym okazała się szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 r. „Została znaleziona w schowku, w obrębie reliktów ceglanych fundamentów (piwnicy) przedwojennej kamienicy (Cukiernia Szwajcarska) u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody” – podaje konserwator w przesłanym nam niedawno piśmie. Dodaje, że szabla stanowiła wyposażenie Wojska Polskiego w 1939 r.

Przedmiot został uznany za cenny zabytek. Właśnie zasilił zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam nowy eksponat nadal będzie badany i fotografowany w celu jak najdokładniejszej dokumentacji.

Piwnica na Placu Pięciu Rogów 
Niespodzianką na budowie jest odkrycie piwnicy budynku pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich. Przed wojną stała tam kamienica. Odkryty został tylko fragment ceglanego sklepienia, ponieważ całość znajduje się pod kontenerami budowlanymi, których obecnie nie można usunąć. Pod koniec prac, gdy teren nad piwnicą zostanie uprzątnięty w całości, rozpocznie się inwentaryzacja podziemnych pomieszczeń. Czy także dostarczy takich niespodzianek, jak fundamenty nieistniejącej kamienicy przy ul. Szpitalnej 1, w których w zeszłym roku znaleziono szablę z 1939 roku?

Jak będzie wyglądał Plac Pięciu Rogów?
O Placu Pięciu Rogów pisaliśmy niejednokrotnie. Za opracowanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej Placu Pięciu Rogów odpowiada wyłoniona w przetargu pracownia WXCA we współpracy m.in. z architektem Michałem Kempińskim. Nowy plac ma być dedykowany niemal wyłącznie pieszym, co jest całkowitą zmianą w postrzeganiu tego fragmentu miasta. Zanim rozpoczął remont było to jedno wielkie skrzyżowanie, w dodatku fatalnie zaprojektowane.

Już niedługo Plac Pięciu Rogów zmieni się całkowicie. Będzie to elegancki skwer, który ma przyciągać mieszkańców, jak i turystów. To właśnie do tego miejsca mają prowadzić rewitalizowane obecnie ulica Chmielna, Aleje Jerozolimskie, czy ulice Zgoda i Złota.

Wątkiem, który wzbudził ostatnio żywą dyskusję w związku z Placem Pięciu Rogów jest gigantyczne jajko autorstwa Joanny Rajkowskiej. „Pisklę”, czyli rzeźba jaja drozda śpiewaka, które powstanie na Placu Pięciu Rogów, jest artystycznym wyrazem troski o przyszłość i biologiczne przetrwanie gatunków, które zadomowiły się na naszej planecie i rozmyślań nad bioróżnorodnością miasta. To delikatna interwencja w architektoniczną tkankę Placu Pięciu Rogów jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego miasta otwartego na niezbędne zmiany dotyczące świadomości ekologicznej. Więcej o rzeźbie Pisklę, jak i o samym Placu Pięciu Rogów przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/warszawa-zyska-nowa-rzezbe-dwumetrowe-jajo-stanie-na-placu-pieciu-rogow/

Nowe Centrum Warszawy – wszystkie zmiany w centrum Warszawy, związane z budową tzw. Nowego Centrum Warszawy znajdziecie w poniższym artykule: https://www.whitemad.pl/ulice-zlota-i-zgoda-w-warszawie-przejda-metamorfoze/ 

Czytaj też:Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Metamorfoza | Muzeum| Warszawa

źródło: Cenne znaleziska na Placu Pięciu Rogów / um.warszawa.pl / https://zdm.waw.pl