Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster

To już pewne! Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster!

Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster poinformował rzecznik CPK. Zarząd CPK spośród wielu zagranicznych biur projektowych wybrał brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, które będzie wspierane przez polską pracownię Kuryłowicz&Associates. Za sam projekt spółka zarządzająca CPK zapłaci 856 mln zł.

Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster

Megalotnisko w Baranowie ma zostać zaprojektowane przez brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, które będzie wspierane przez polską pracownię Kuryłowicz&Associates.

Ten brytyjski architekt znany jest w Polsce między innymi z 310-metrowego wieżowca Varso, który powstaje w Warszawie. Foster Partners zaproponowało „modułową” konstrukcję lotniska polegającą na rozłożeniu inwestycji na etapy. Miałoby to polegać na wybudowaniu głównego terminala w kształcie „klucza”, a w wraz ze wzrostem liczby pasażerów dobudowaniu do niego kolejnych terminali w kształcie liter „X”. Oba terminale połączone zostaną kolejką wahadłową.

To, co najbardziej wyróżnia projekt Brytyjczyka to las, który ma rosnąć wewnątrz terminali. Jak przyznają sami autorzy, inspiracją była dla nich Puszcza Kampinoska. Półprzezroczysta fasada lotniska ma zapewniać stały dopływ światła, który pozwoli na swobodny rozwój drzew. Dodatkowym atutem mają być nowoczesne rozwiązania takie jak autonomiczne pojazdy, roboty obsługujące pasażerów, a także możliwość zintegrowania lotniska z systemem Hyperloop.

Ostateczny kształt Centralnego Portu Komunikacyjnego poznamy za około 2,5 roku.

Ile kosztuje projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Lotnisko Solidarności w Baranowie ma kosztować ponad 40 miliardów złotych. Ile jednak otrzyma brytyjskie konsorcjum za sam projekt obiektu? Kwota jest gigantyczna, bowiem wynosi aż 856 mln zł.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, biuro firmowane nazwiskiem słynnego architekta Normana Fostera opracuje projekt terminala pasażerskiego lotniska, a także terminala przesiadkowego, które będzie łączyć lotnisko z węzłem kolejowym. Na cały projekt ma się składać aż 65 tysięcy szczegółowych projektów, co ma tłumaczyć tak gigantyczną cenę.

Choć projekt będzie kosztować setki milionów złotych, w postępowaniu konkursowym kryterium ceny wynosiło jedynie 35 proc. Pozostałe 65 proc. przypadało na kwestie merytoryczne. Rzecznik CPK Konrad Majszyk zapewnia, że wybrano ofertę, która jest najlepsza pod względem relacji ceny do jakości.

Spodziewamy się, że [wstępna] koncepcja projektowa będzie gotowa w połowie 2023 roku. Zakładamy, że etap projektowania z zakresu zadań master architekta potrwa łącznie ok. dwóch i pół roku – mówi rzecznik CPK.

Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster


Jak prezentowały się inne projekty na Centralny Port Komunikacyjny im. Solidarności?

Warto zaznaczyć, że chęć zaprojektowania lotniska w Baranowie wyraziły najsłynniejsze pracownie architektoniczne na świecie. Wśród nich pojawiły się takie biura jak
Gimshaw, Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor,  Benoy i Pascall+Watson, Populous, Wood Bagot oraz KPF.

Wszystkie projekty zaproponowane przez światowych architektów prezentujemy tutaj: https://www.whitemad.pl/centralny-port-komunikacyjny-swiatowe-biura-zaprezentowaly-7-projektow/

O Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Plan generalny, który spółka CPK przedstawiła pod koniec września, zakłada, że lotnisko zostanie otwarte z lekkim poślizgiem względem poprzednich obietnic – w 2028 r. Już rok później powinno obsłużyć 29 mln osób. W 2060 r. lotnisko ma obsługiwać ponad 60 mln pasażerów rocznie.

Cieszycie się, że Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Norman Foster? Dajcie znać!

To również może Cię zainteresować: 

źródło: Centralny Port Komunikacyjny (cpk.pl) / wizualizacje: Foster + Partners (https://www.fosterandpartners.com)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie | Kuryłowicz