Centrum Chrześcijańskie w Kladnie. Gra świateł pełni tu ważną funkcję!

Centrum Chrześcijańskie w Kladnie zaprojektowali architekci z pracowni QARTA Architektura (www.qarta.cz). Zleceniodawcą budowy tego nietypowego obiektu jest Kościół Braci w Kladnie. Ważnym aspektem działalności Chrześcijańskiego Centrum Społeczności Kościoła Braci w Kladnie nie tylko programy duchowe, ale również zajęcia rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opieka nad potrzebującymi, wsparcie dla osób ciężkimi chorobami, niepełnosprawnych fizycznie lub osób sytuacjach kryzysowych.

Pierwotny wielopiętrowy budynek w zabudowie szeregowej, bez dostępu do ogrodu i z wieloma ograniczeniami eksploatacyjnymi, nie nadawał się do takiej działalności. Nowy ośrodek wymagał znalezienia odpowiedniej lokalizacji stworzenia działającego obiektu sakralnego, który zawierałby również sale lekcyjne, małą kawiarnię, biuro ogród, wspierając w ten sposób szerszą działalność społeczności i umożliwiając jej dalszy rozwój.

Centrum Chrześcijańskie w Kladnie zostało zaprojektowane jako pawilon ogrodowy. Budynek znajduje się na skraju działki, uwalniając wewnętrzną powierzchnię terenu. Bryła budynku jest prosta, parterowa z kilkoma otworami.



“Padające przez świetlik światło wypełnia przestrzeń i niejako dzieli wnętrze na strefy. Wywołuje uczucie wielkości, stan oczekiwania, kontemplacji, pokory. Podobnie potężne, w przestrzeni sakralnej, jest doświadczenie ciemności, która robi miejsce dla innych zmysłów. Doświadczenie światła i ciemności jest naturalnym punktem wyjścia dla całej koncepcji. Świetlik, źródło iluminacji, umieszczony jest na osi wejścia i stanowi charakterystyczny element zewnętrznego wewnętrznego odbioru budynku. Określa środek ciężkości, skupia i dodatkowo rozprasza światło, które tworzy specyficzną atmosferę. Cienie, napięcie między światłem a ciemnością, graficznie podkreślają kontury przestrzeni, tworząc symfonię przeciwieństw.” – tłumaczą architekci

Charakterystycznymi elementami rozwiązania materiałowego  żelbetowa pergola, szklany świetlik o profilu w kształcie litery “U”, ceglany mur na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Stalowa konstrukcja świetlika jest lekka przejrzysta, a jednocześnie nawiązuje do industrialnego genius loci.

“Murowanie w sali modlitewnej symbolizuje pulsowanie życia w kierunku krzyża, cegły gromadzą się i napiętrzają, natomiast w przeciwnym kierunku maleją i sublimują.” – podsumowują architekci

źródło: QARTA Architektura (www.qarta.cz) / BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Czechy | Architektura sakralna | Beton | Szkło  | whiteMAD na Instagramie