Centrum dowodzenia na nadgarstku. Tak design pozwala dbać o zdrowie

Za nami trudny 2020 rok. Fani aktywnego trybu życia musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, zapomnieć o wyjściach na siłownię czy do klubów fitness. Fizyczną aktywność musieli praktykować w plenerze lub we własnych domach. W utrzymaniu dobrej formy i zdrowia pomagają urządzenia typu wearables, umożliwiające śledzenie wielu parametrów. Z pomysłem przygotowania tego tekstu zwróciła się do mnie firma Samsung, która poprosiła mnie o sprawdzenie, jak urządzenia tej firmy pomagają dbać o zdrowie i ułatwiają dbanie o kondycję fizyczną. Przykładem są smartwatche Samsung Galaxy Watch3, które ułatwiają użytkownikom dbanie o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Teraz umożliwiają również monitorowanie zdrowia dzięki nowej aplikacji Samsung Health Monitor, która umożliwia pomiar EKG i ciśnienia krwi*.

Smartwatche na nadgarstkach Polaków nikogo już nie dziwią. Coraz częściej korzystamy z urządzeń typu wearables, których funkcjonalność z roku na rok rośnie. Takie zegarki nie służą już tylko do liczenia kroków i spalanych kalorii. Smartwatch Galaxy Watch3 oferuje niezwykle przydatną ostatnio funkcję pomiaru i śledzenia wartości wysycenia krwi tlenem, pozwalając na utrzymanie dobrej kondycji i samopoczucia.

Urządzenie jest też dobrym kompanem do ćwiczeń. To tak, jakby na nadgarstku mieć swojego trenera personalnego. Zegarek stworzono nie tylko dla osób systematycznie ćwiczących od lat, ale też dla tych, którzy treningi fitness chcą dopiero rozpocząć. O postępach w ćwiczeniach dowiemy się z funkcji Running analysis, która na bieżąco, w trakcie biegania dostarcza informacje o aktualnych parametrach. Po treningu użytkownik otrzyma raport zawierający ocenę sześciu parametrów, co ma pomóc w poprawie kondycji fizycznej, podniesieniu wydolności i zmniejszeniu liczby kontuzji.

Zaawansowani sportowcy docenią Galaxy Watch3 za możliwość śledzenia postępów w treningach wytrzymałościowych. Tutaj z pomocą przychodzi funkcja mierzenia pułapu tlenowego VO2 max readings, która umożliwia wgląd w informacje związane z poborem tlenu.


Wrażenia jak z siłowni we własnym domu? Żaden problem! Producent przygotował specjalną aplikację Samsung Health, która oferuje ponad 120 różnych treningów wideo. Chcesz rzeźbić brzuch? Umocnić mięśnie grzbietu lub pośladków? Jest na to prosty sposób. Na ekranie smartfonu Galaxy wybierz trening, który chcesz zrealizować, prześlij go na telewizor Samsung Smart TV, a zegarek Galaxy Watch3 zacznie monitorować postępy ćwiczeń.

Monitoruj stan swojego zdrowia

Aplikacja Samsung Health Monitor od 22 lutego 2021 roku dostępna jest Polsce. Aplikacja pozwala monitorować ciśnienie krwi i wyniki EKG. Wystarczy skalibrować smartwatch Galaxy Watch3 z tradycyjnym aparatem do mierzenia ciśnienia. Następnie wystarczy tapnąć palcem w tarczę zegarka wybierając opcję “Dokonaj pomiaru”. Urządzenie zrobi to, analizując falę tętna, którą śledzą specjalne czujniki. Następnie program bada relację między wartością kalibracji a zmianą ciśnienia, w efekcie czego określa wartość ciśnienia krwi. Na wideo można zobaczyć, jak działa ta funkcjonalność:

Nowością dla użytkowników w Polsce jest też funkcja EKG, która analizuje aktywność serca za pośrednictwem czujnika umieszczonego w Galaxy Watch3. Aby tego dokonać, należy wygodnie usiąść, uruchomić aplikację Samsung Health Monitor i upewnić się, że smartwatch dobrze przylega do nadgarstka. Następnie należy oprzeć przedramię o poziomą powierzchnię i opuszkiem palca drugiej dłoni delikatnie dotknąć górnego przycisku zegarka i przytrzymać go przez 30 sek. Aplikacja zmierzy tętno i rytm serca, który sklasyfikuje następnie jako „rytm zatokowy” (normalne, regularne bicie serca) lub jako „migotanie przedsionków” (nieregularne bicie serca). O tym, jak poprawnie wykonać pomiar dowiecie się z tego wideo:

Te wszystkie funkcjonalności pozwalają też monitorować jakość snu. W aplikacji możemy sprawdzić, ile godzin spaliśmy, jak długo trwał płytki, a ile głęboki sen. Ale to nie wszystko!

Ciekawą funkcjonalnością jest detekcja upadku. Galaxy Watch3 wykryje, kiedy użytkownik nagle upadnie na ziemię i wyśle wiadomość SOS do wybranej osoby kontaktowej, by zapewnić pomoc w razie zaistnienia takiej potrzeby. Urządzenie rozpoznaje upadki podczas ruchu dynamicznego, a nie w czasie bezruchu. Osoba kontaktowa w wiadomości otrzyma dane GPS o naszej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że na dokładność GPS mogą wpływać przeszkody utrudniające przesyłanie sygnału satelitarnego.

Zrelaksuj się

Dla zdrowia ogromnie ważne znaczenie ma spokój w głowie. Wiedzą to użytkownicy aplikacji typu mindfulness, dzięki którym możemy ćwiczyć uważność. Popularność takich aplikacji w ostatnich latach rośnie. Korzystanie z nich najczęściej polega na odbywaniu kilkunastominutowych sesji audio, podczas których lektor podpowiada, w jaki sposób możemy się wyciszyć, zrelaksować i odpocząć. Tutaj z pomocą przychodzą słuchawki Galaxy Buds Live. Są bezprzewodowe, dzięki czemu nie przeszkadzają nam kable oraz potrafią redukować rozpraszające dźwięki otoczenia. Dzięki nim łatwiej odetniemy się od otaczającego świata, by osiągnąć wewnętrzny spokój. Dobrze, że małe gadżety mogą pomagać nam właśnie w taki sposób.

*Funkcje dostępne w aplikacji Samsung Health Monitor, do pobrania z Galaxy Store. Nie należy podejmować decyzji zdrowotnych wyłącznie na podstawie wyników badań z aplikacji Samsung Health Monitor. Wymaga smartfonu Galaxy z Android 7.0 lub nowszym, a do funkcji pomiaru ciśnienia – również tradycyjny ciśnieniomierz do kalibracji. Szczegóły na shm.samsung.pl.

Czytaj też: Technologia | Strefa Samsung | Minimalizm | Metal | Zdrowie

źródło zdjęć: Samsung