Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej zostało otwarte

Budynek otwarty został we wtorek 3 grudnia. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej to placówka, która będzie zajmować się prowadzeniem nowatorskich badań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat.

Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antoni Taraszkiewicz. Nowoczesna placówka pozwoli na kształcenie kadr specjalistów od innowacyjnych technologii w ekologii. Naukowcy będą zajmować się takimi kwestiami jak odzysk surowców i energii, energetyką wiatrową, wykorzystaniem materiałów odpadowych do produkcji betonu czy usuwaniem zanieczyszczeń z wody. Zajmą się też badaniami związanymi z ograniczeniem skutków powodzi i suszy.

Ważną częścią nowego budynku są laboratoria, w których naukowcy będą pracować nad tak zwanymi zielonymi technologiami. Do ich dyspozycji wypełniono budynek specjalistyczną aparaturą do prowadzenia badań.

Laboratoria Centrum Ekoinnowacji umożliwią uczonym pracę w obszarach, takich jak:

Czyste technologie wodne – m.in. optymalizacja procesów technologicznych w oczyszczalniach ścieków, oczyszczanie hydrofitowe, przepływ wody i migracja zanieczyszczeń w rzekach, kanałach i instalacjach przemysłowych; badania modelowe obiektów hydrotechnicznych, usuwanie zanieczyszczeń nowej generacji.

Zrównoważony transport – m.in. inteligentne systemy transportu, dynamiczne modele podróży, diagnostyka infrastruktury w transporcie szynowym i kołowym, nawierzchnie długowieczne, badania środowiskowe w transporcie tzn. hałas i drgania.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – m.in. opracowywanie technologii ponownego wykorzystania surowców, np. beton i asfalty z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, z dodatkami organicznymi; beton i asfalt o niskiej emisji CO2; w sposób maksymalnie efektywny, odzyskiwanie energii z odpadów.

Adaptacja do zmian klimatycznych – m.in. pomiar emisji gazów cieplarnianych z procesów oczyszczania ścieków wraz z obliczaniem śladu węglowego; technologie oparte na naturze w ochronie wód i adaptacji miast do zmian klimatu; opracowywanie nowych materiałów budowlanych, w tym nawierzchni odpornych na ekstremalne temperatury, jak i stabilnych podłoży gruntowych.

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej ma 13 tys. m kw. powierzchni. W środku zbudowano 18 laboratoriów badawczych i komputerowych. Dodatkowo w placówce powstąło 20 sal dydaktycznych, audytorium i strefę relaksu dla studentów.

Architekci z pracowni FORT uwzględnili wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Obiekt wyposażono w ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach oraz pompy ciepła. W budynku funkcjonuje instalacja odzysku wody szarej, a o system komputerowy zarządza optymalną pracą instalacji. Modernistyczny budynek ma jasną elewację z nierównomiernie rozmieszczonymi otworami, które nadają mu dynamizmu.

W sumie realizacja inwestycji kosztowała 170 mln zł.

zdjęcia: Krzysztof Mystkowski / Politechnika Gdańska

źródło: Politechnika Gdańska

Czytaj też: Gdańsk | Ekologia | Modernizm | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej