Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Wiemy, jak będzie wyglądać!

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach zostanie wybudowane według projektu KUMstudio Łukasz Skorek z Krakowa. Zwycięska praca została wyłoniona 14 grudnia na drodze konkursu. 

Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, zainicjowana przez prezydenta Marcina Krupę, spotkała się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców, radnych różnych opcji politycznych oraz przedstawicieli środowiska himalaistów.

Centrum z jednej strony ma upamiętniać Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Lokalizacja tej inwestycji nie jest przypadkowa – wybraliśmy Bogucice, przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, czyli tuż obok miejsca w którym urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka” – dodaje prezydent.Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach


Centrum Himalaizmu będzie w dużej części prezentować i upamiętniać sylwetkę Jerzego Kukuczki. “Jestem niezwykle szczęśliwy, że pomysł, który zapowiedział prezydent zaczyna nabierać barw. Tego typu centrum powinno powstać w naszym mieście, to jest oczywiste, jak spojrzymy na nazwiska tworzące światową historię himalaizmu związane z Katowicami – to oczywiście Jerzy Kukuczka, ale i Krzysiek Wielicki, Rysiek Pawłowski, czy Artur Hajzer” – mówi Janusz Majer, polski himalaista, alpinista i podróżnik i dodał, że wkładem w realizacje centrum będzie przekazanie prywatnej biblioteki górskiej.

Jednocześnie Centrum nie będzie przypominać klasycznego muzeum – powstanie strefa aktywności m.in. ze ścianą wspinaczkową oraz dużą salą audytoryjną, w której będzie można organizować spotkania z himalaistami, by dzielili się oni swoimi doświadczeniami, przeżyciami i zarażali swoją pasją kolejne pokolenia. Będzie to też przestrzeń do emisji filmów związanych z górami.

Moja mama stworzyła izbę pamięci w Istebnej. Gdy ona powstała goście porównywali ją z muzeum Messnera, które jest w zamku w Tyrolu. Goście wielokrotnie zastanawiali się dlaczego Jerzy Kukuczka nie ma takiego miejsca, na miarę swoich osiągnięć. No i tutaj dochodzimy do tego momentu, że będziemy mieć taką równowagę. Patrząc na projekt mogę nawet powiedzieć, że katowickie Centrum będzie ciekawsze” – mówi Wojciech Kukuczka, syn Jerzego Kukuczki.Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Inwestycja realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez KUMstudio Łukasz Skorek z Krakowa. I nagrodę wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej jury konkursowe przyznało za wnikliwe podejście do tematu konkursu. “Pracownia w niełatwej lokalizacji uzyskała interesujący, indywidualny i oryginalny efekt architektonicznej całości, który nie deformując skali najbliższego otoczenia wprowadza jednocześnie kreatywne rozwinięcie inspiracji formami detalicznymi krajobrazów górskich takich jak nadwieszenia skalnych ścian, czy szklistość lodowych seraków oraz zazielenione skalne „półki” – podsumowuje wybór Stanisław Podkański, architekt miasta i przewodniczący sądu konkursowego.

Odczuwamy radość i duże zadowolenie ze zwycięstwa w konkursie. Ten temat był trudniejszy niż się na początku spodziewaliśmy. Niewątpliwie wpływ na to miały konkursowe uwarunkowania i otoczenie, w który obiekt ma być wkomponowany. Jednak nasz projekt jest bardzo mocno przemyślany, dopracowany i uszczegółowiony. Nie chcieliśmy tylko rzucić koncepcji z powietrza, naszym celem było wygranie konkursu i doprowadzenie tego projektu do końca” – mówi Łukasz Skorek z KUMstudio Łukasz Skorek z Krakowa.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 50 tys. zł zdobyła pracownia Blank Architekci Sp. z o.o. z Zabrza, natomiast wyróżnienie i nagrodę w wysokości 10 tys. zł pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. z Wrocławia. Oceny prac konkursowych dokonywał sąd konkursowy, którego przewodniczącym był Stanisław Podkański, architekt miasta, a członkami architekci, przedstawiciele SARP oraz środowiska górskiego: arch. Piotr Fischer, arch. Mikołaj Machulik, arch. Aleksandra Tomkiewicz, Piotr Głowacki.

Zwycięscy konkursu, po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy, będą mieć 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej. Następnie przeprowadzona zostanie jej weryfikacja i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Rozpoczęcie prac w terenie planuje się w III kwartale 2023 roku, a ich zakończenie w II kwartale 2025 roku. Na projekt i budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki Katowice mają zarezerwowane 65 mln zł.

O architektach: 

KUMSTUDIO to biuro architektoniczne zajmujące się projektowaniem architektury bez ograniczeń, doradztwem inwestycyjnym, projektowaniem i wykonywaniem wnętrz oraz autorskich mebli i designu. Naszym nadrzędnym celem jest traktowanie indywidualne każdego klienta czy inwestora i związanego z nim zagadnienia inwestycyjnego. Z pełnym zaangażowaniem podchodzimy do każdego tematu, niezależnie od jego wielkości czy złożoności, uwzględniając uwarunkowania prawne, ekonomiczne oraz estetyczne – tacy są u nas wszyscy architekci. „Wszystkie projekty powstające w naszej pracowni mają charakter indywidualny i autorski.” – mówi architekt Łukasz Skorek

Łukasz Skorek, laureat nagrody Europe 40 under 40 za rok 2019, wyróżniającej europejskich architektów; The European Centre of Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Więcej o pracowni dowiecie się tutaj: https://kumstudio.com

Czytaj też: Architektura w Polsce | Muzeum | whiteMAD na Instagramie  | Katowice | Podróże

źródło: katowice.eu
zdjęcia: https://kumstudio.com