Centrum Innowacji

Centrum Innowacji i Edukacji. Architekci stworzyli raj dla odkrywców

Centrum Innowacji i Edukacji powstało przy Międzynarodowej Szkole w Pradze w Czechach. Jego projekt przygotowali architekci ze Studio Perspektiv.

Centrum urządzono w budynku, w którym działa biblioteka. Cel był taki, aby dzieci nie musiały się uczyć wyłącznie z książek, ale by zainteresować ich daną tematyką. Dlatego na miejscu mogą przeprowadzać eksperymenty, korzystać z drukarek 3D oraz rzeczywistości wirtualnej. W sumie Centrum łączy bibliotekę i salę warsztatową.

Dzięki rozmowom z kierownictwem szkoły byliśmy w stanie zrealizować odważną i mocną wizję koncepcji dla “nowej nauki”. Naszym zadaniem było zapewnienie maksymalnej przejrzystości wizualnej i zaprojektowanie sprzętu z naciskiem na różnorodną ergonomię dzieci – mówią autorzy projektu.

Główna sala biblioteki nie przypomina tej tradycyjnej. Zamiast dziesiątek regałów znajdują się tu atrakcyjnie wyeksponowane książki oraz meble, na których można usiąść lub położyć się, by czytać. Regały wyposażone zostały w kółka, dzięki czemu można szybko zmienić aranżacje przestrzeni. We wnętrzu dominuje biel, która ocieplona została drewnianymi elementami oraz szarymi dodatkami.

Centrum Innowacji


Warto zwrócić uwagę na detale – pod sufitem Centrum Innowacji i Edukacji zawieszono panele akustyczne, których kształt przypomina papierowe samoloty.

Obok powstała sala warsztatowa, która nazywana jest Laboratorium Pomysłów. Uczniowie mogą tu korzystać z drukarek 3D, frezarek CNC i wycinarek laserowych. Oczywiście pod okiem opiekunów.

Czytaj też: Dzieci | Edukacja | Szkoła | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. Studio Flusser, źródło: Studio Perspektiv