Centrum Poznania jak wielki park z wieżowcami. Projekt studentów nagrodzony

Kilka dni temu pisaliśmy o zakończonym konkursie „Sky Challenge”, który polegał na opracowaniu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zachodniej części Poznania. W konkursie brali udział studenci Uniwersytetu Artystycznego oraz Politechniki Poznańskiej. Dziś publikujemy koncepcję, która zajęła drugie miejsce. Projekt Zielone Targi MTP to część dyplomu magisterskiego Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego.

Młodzi projektanci przygotowali swój projekt pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Ewy Pruszewicz-Sipińskiej i dr hab. inż. arch. Stanisława Sipińskiego. Duet państwa Sipińskich jest w Poznaniu dobrze znany. To właśnie oni zaprojektowali między innymi most św. Rocha, kładkę dla pieszych i rowerzystów nad Maltą, biurowiec DELTA, Poznań Financial Center, Most Dworcowy czy dworzec przesiadkowy komunikacji miejskiej na Rondzie Rataje. Projekt dwójki studentów ma zatem dobrze korespondować z istniejącą tkanką miejską i tchnąć w nią zupełnie nową jakość.

Według Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego Zachodnia Ściana Poznania miałaby się zmienić w wielki zielony park ot oczony wysokimi budynkami. Budowa wieżowców w Poznaniu jest jednak ograniczona ze względu na pobliskie lotnisko, dlatego projektanci zaproponowali średniej wielkości biurowce, które harmonijnie wpisałyby się w panoramę miasta.

Nasz pomysł na Zielone Targi i Park w centrum miasta oparliśmy na naszych doświadczeniach i podróżach. Podczas urlopu dziekańskiego odbyliśmy staż w biurze Skidmore, Owings & Merrill w Chicago i zwiedzaliśmy największe aglomeracje USA  tj. Nowy Jork, Miami czy Los Angeles. W tak dużych miastach doceniliśmy połączenie zieleni z centrum biznesowym: Millenium Park, Central Park, High Line czy Hudson Yards – opisują autorzy projektu ZIelone Targi MTP.

Dodatkowo ich projekt ma pomóc walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i problemami komunikacyjnymi. Duża ilość zieleni miałaby stanowić przeciwwagę dla leżącej w pobliżu ulicy św. Marcina, która po niedawnym remoncie zmieniła się w betonowy plac.

Architekci proponują stworzenie „zielonej rzeki”, czyli parki spinającego teren targów, placu MTP i placu Concordii. Najwyższe budynki wysokościowe zaplanowano w miejscu hotelu Sheraton i Akademika Jowita. Kompozycja ściany zachodniej została zaprojektowana tak, aby zabudowa stopniowo zwiększała swoją wysokość by dotrzeć do kulminacyjnego momentu – Placu Concordii – górującego nad resztą miasta. 

Cały obszar projektowy zostałby podzielony na dwie części. Jedna to część Międzynarodowych Targów Poznańskich, druga to strefa publiczna. Powstałe z okazji konkursu Sky Challenge projekty to tylko koncepcje, które mają poruszyć debatę o przyszłości centrum Poznania. To od determinacji samych poznaniaków zależy, czy tak będzie wyglądać ich miasto już za kilka lat.

Projekt Klaudii i Marka zdobył w konkursie II miejsce. O zwycięskim projekcie przeczytacie tutaj.