Centrum rehabilitacji

Centrum rehabilitacji jak zielona oaza

Pracownia architektoniczna Stefano Boeri przygotowała projekt centrum rehabilitacji w Shenzhen w Chinach. Włoski architekt proponuje wzniesienie budynku z systemem ogrodów na dachu.

Centrum rehabilitacji ma zostać zbudowane w ciągu trzech lat w mieście Shenzhen, które obecnie przeżywa prawdziwy inwestycyjny boom. Projekt budynku wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Zwyciężyła w nim propozycja włoskiej pracowni architektonicznej Stefano Boeri Architetti. Jury konkursu uznało, że tak urozmaicony obiekt stworzy pacjentom najlepsze warunki w odzyskiwaniu zdrowia.

Propozycja włoskiego biura przewiduje wzniesienie budynku, który jest miksem najlepszej architektury i bioróżnorodności. Ta ostatnia zrealizowana zostanie za sprawą systemu zielonych tarasów z ogrodami przeznaczonymi do rehabilitacji. Opisując projekt Stefano Boeri powiedział:

Nasz projekt stanowi nowe spojrzenie na architekturę centrów rehabilitacji. Po pierwsze dlatego, że postrzega niepełnosprawność ruchową jako stan, który może spotkać nas wszystkich, po drugie oferuje ideę całkowitej dostępności przestrzeni i usług rehabilitacyjnych, a po trzecie uznaje terapeutyczne właściwości przyrody i oferuje zaskakującą liczbę dostępnych zielonych i otwartych przestrzeni poświęconych różnym stylom rehabilitacji – powiedział założyciel pracowni architektonicznej Stefano Boeri.

Centrum rehabilitacji


W całym założeniu ogromne znaczenie ma funkcjonalność nowego budynku. Centrum Rehabilitacji będzie jak swego rodzaju centrum aktywizacji. Powrót do zdrowia nie będzie tu rozumiany wyłącznie przez medyczny pryzmat, ale też społeczny. Pacjenci będą mogli brać udział w szkoleniach, zajęciach rekreacyjnych i artystycznych. W środku będą też działać muzeum i centrum sportowe.

Na dachu posadzone zostaną rośliny charakterystyczne dla tego regionu Chin. W ten sposób architekci chcą nawiązać do parku, który znajduje się po drugiej stronie ulicy. Część planowanego tarasu będzie dostępna dla wszystkich. Będzie tutaj mógł wypoczywać każdy mieszkaniec miasta. W ten sposób projektanci chcą zlikwidować społeczne wykluczenie pacjentów i już od pierwszego dnia ich pobytu dbać o jak najlepszy powrót do zdrowia.

Czytaj też: Ciekawostki | Zdrowie | Chiny

źródło: Stefano Boeri Architetti