centrum studenckie

Centrum studenckie UCC. Architekci rozbudowali stary gmach uczelni

Centrum studenckie UCC znajduje się w Cork w Irlandii. W środku powstała nowoczesna przestrzeń do nauki i rozwijania pasji studentów.

Przebudowę budynku zaprojektował duet architektów: Sheila O’Donnell oraz John Tuomey. Centrum aktywności studenckiej The Hub położone jest w sąsiedztwie neogotyckiego czworoboku Uniwersytetu College Cork w Irlandii. Stary gmach zbudowany został w latach 50. XIX wieku. Dzięki połączeniu starej tkanki z nową, architektom udało się przenieść “ducha” przeszłości do współczesnego budynku.

Podczas prac dokładnie wyremontowano jeden z najstarszych budynków uniwersytetu, w którym przed laty działała szkoła anatomii. Architekci powiększyli budynek o nowoczesną część, która zdaje się być tłem dla zabytkowej architektury.

Centrum studenckie znajduje centralne miejsce kampusu. Na rozbudowę w takiej formie musiały zgodzić się lokalne władze – budynek uczelni znajduje się w krajowym wykazie dziedzictwa architektonicznego, dlatego do pracy zaangażowano ekspertów, którzy przeprowadzili badania konserwatorskie oraz inżynierów, którzy opracowali sposób naprawy i konserwacji historycznych elementów.

centrum studenckie


W środku nowej części powstała ogromna strefa wspólna, która ma przywodzić na myśl miejskie targowisko. W zamyśle architektów jest to część angażujących dyskusji, wymiany opinii i dzielenia się wiedzom. Część ta ozdobiona została surowym betonem na ścianach oraz licznymi biurkami i krzesłami o wyrazistych barwach.

Przebudowa budynku uczelni została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Edukacja | Zabytek | Ciekawostki | Urbanistyka

fot. Jed Niezgoda, źródło: EUMies Award