Centrum sztuk widowiskowych
Wizualizacje: Heatherwick Studio

Centrum Sztuk Widowiskowych w Chinach. Projekt powstał w pracowni Heatherwick Studio

Centrum sztuk widowiskowych jest nowym projektem brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio. Zlokalizowane będzie na wyspie Hajnan na Morzu Południowochińskim w mieście Haikou. Jest to stolica wyspiarskiej prowincji Hajnan. Projekt ma na celu stworzenie nowego obszaru kulturowego dla dzielnicy Jiangdong. 

Wyspa Hajnan jest najwiekszą chińską wyspą i wchodzi w skład prowincji Hajnan o łącznej powierzchni około 35 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pierwotnie była nazywana przez Chińczyków Perłowymi Klifami. Dziś nazwa ewoluowała do Jadeitowej Wyspy za sprawą kolorów skał na niej występujących. W skład prowincji wchodzi również ponad 200 innych wysepek, na których żyje około dziesięciu milionów ludzi. Ciekawostką jest fakt, iż jednym z pierwszych Europejczyków, którzy odwiedzili i opisali Hajnan, był w XVII wieku polski jezuita Michał Boym.

Projekt studia Heatherwick został wybrany jako zwycięska praca w konkursie zorganizowanym przez Haikou Tourism & Culture Investment Holding Group, w którym poszukiwano nowego punktu orientacyjnego i centrum kulturowego dla dzielnicy. Zaproponowany przez architektów gmach, powstał na planie prostokąta z wysoką kopułą przypominającą wulkan. Inspiracją towarzyszącą przy jej projektowaniu był wulkaniczny krajobraz wyspy.

Naszą inspiracją był wulkaniczny krajobraz oraz kostiumy, kolory i ruch opery hainańskiej” – powiedział Eliot Postma, partner studia Heatherwick.

Centrum sztuk widowiskowych podzielone będzie na trzy strefy: operę, salę koncertową oraz i teatr. Dach w kształcie trzech wierzchołków wulkanu będzie pełnił rolę zadaszenia dla ogólnodostępnych przestrzeni artystycznych na świeżym powietrzu. Zbudowany będzie z kolorowych kwadratowych dachówek, co jest nawiązaniem do „koloru i ruchu” – wystawianych w nim sztuk oraz do regionalnych kostiumów operowych Hainanese. Architekci mają nadzieje, że nowe centrum kulturalne stanie się przedłużeniem miasta.

Wiele budynków operowych jest odciętych od swojego otoczenia i ożywa tylko wtedy, gdy odbywa się w nich przedstawienie. My chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która będzie przedłużeniem miasta i przyczyni się do ożywienia życia na ulicy przez cały dzień. Tak więc zadaszenie osłania mieszankę różnych przestrzeni, tworzące swego rodzaju wioskę na świeżym powietrzu, której częścią są hale“. – mówi Thomas Heatherwick, założyciel pracowni.

Budowa obiektu ma rozpocząć się już pod koniec tego roku. Po jej ukończeniu centrum pomieści aż 3800 osób. Dzięki tej konstrukcji dzielnica Jiangdong będzie mogła stać się gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń. Będą to różnego rodzaju musicale, opery, występy baletowe oraz inne przedstawienia muzyczne na świeżym powietrzu.

O pracowni:

Heatherwick Studio — pracownia architektoniczna z siedzibą w Lodynie założona przez Thomasa Heatherwicka w 1994 roku po ukończeniu Royal College of Art. W studiu pracuje ponad 200 osób zajmujących się projektami na szeroką skalę i w każdym mieście na świecie. Studio Heatherwick na swoim koncie ma ponad 100 międzynarodowych nagród za doskonałość projektową, w tym Prix Versailles i RIBA National Awards.

Czytaj też: Chiny | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki | Technologia | Miasto

Źródło: http://www.heatherwick.com
Pracownia: http://www.heatherwick.com
Zdjęcia: http://www.heatherwick.com