Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu gotowe na otwarcie!

Wkrótce otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Placówka będzie przypominać o dokonaniach Polaków, dzięki którym udało się złamać kod maszyny szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin w Poznaniu, w gmachu Collegium Martineum. Jeszcze przed wojną, zanim powstała tam siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, znajdował się w tym miejscu oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

W piątek, 24 września o godz. 20:00 weekend otwarcia CSE zainauguruje wieczorne, plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D, które rozegra się na fasadzie budynku Collegium Martineum. Wydarzenie, zatytułowane “Brzmienia Szyfrów”, rozpocznie się od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza, związanego z Poznaniem muzyka i kompozytora, który od 2012 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez Polaków.

Multimedialna ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarta dla publiczności w sobotę, 25 września. Tego dnia będzie można wziąć udziału także w wyjątkowym nocnym zwiedzaniu CSE, które potrwa aż do północy. W sobotę, w formie gry terenowej, zorganizowany zostanie również tajny kurs szyfrów. Co więcej, zwiedzający będą mogli zarówno w sobotę, jak i niedzielę wziąć udział w specjalnych oprowadzaniach po Collegium Martineum i poznać historię tego miejsca.


W sobotę ekspozycja będzie czynna w godz. 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o 17.00), a także w godz. 19.00 – 24.00 (ostatnie wejście o 23.00). W niedzielę zaś zwiedzić CSE będzie można w godz. 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o 17.00). W weekend bilety na ekspozycję będą dostępne w specjalnych cenach: normalny – 10 zł; ulgowy – 7 zł; rodzinny – 20 zł (5 osób). Wejściówki do kupienia wkrótce na stronie www.csenigma.pl, a także w dniu wydarzenia stacjonarnie w kasach.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, partnerem inwestycji, na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Operatorem nowej atrakcji stolicy Wielkopolski będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej “TRAKT”). Za budowę CSE odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam.

Czytaj też: Poznań | Wydarzenia  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. PCD/Ł.Gdak, źródło: UM Poznań