Centrum Wiedzy Cognitarium. W Koszalinie powstanie regionalne centrum wiedzy i nauki

Centrum Wiedzy Cognitarium to inwestycja, która ma stać się regionalnym centrum wiedzy i nauki, które połączy kompleksy biblioteczne Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych branżowych placówek bibliotecznych. Inwestycja otrzymała właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki na kwotę 39,5 mln złotych. Projekt nowoczesnego kompleksu bibliotecznego wykonali architekci z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

Kompleks Centrum Wiedzy Cognitarium powstanie przy ulicy Śniadeckich w Koszalinie. Istotą Centrum Wiedzy Cognitarium stanie się wizualizacja zbiorów i ich udostępnienie za pomocą cyfrowych narzędzi. Mówi się, że obiekt ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce i Europie, a zbiory mają zostać przedstawione w sposób przystępny zarówno dla młodych, jak i starszych użytkowników. Oprócz bibliotek ma tu też się znaleźć m.in. wydawnictwo Politechniki Koszalińskiej i centrum szkoleniowo-konferencyjne. W holu wejściowym zostanie umieszczona dodatkowa atrakcja – Wahadło Foucaulta mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. 


Politechnika Koszalińska, która jest głównym inwestorem i interesariuszem inwestycji przygotowała inwestycję we współpracy z koszalińskimi bibliotekami: publiczną, lekarską i pedagogiczną. Projekt Cognitarium został wybrany w konkursie, w którym zwyciężyła propozycja architektów z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci w składzie Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Kamil Kajdas, Natalia Hołoś, Anna Ławecka, Kinga Bugaj, Marta Kalisz, Agnieszka Stasiak, Alicja Kowalewska, Natalia Wojtaś, Olga Domalewska. Projekt, który zostanie zrelizowany został wybrany w 2020 roku. Obecnie trwają prace przy skompletowaniu dokumentacji technicznej. Prace budowlane mają ruszyć w I kwartale 2022 roku.

Projektanci zaproponowali budynek składającą się z dziewięciu prostopadłościennych modułów o podstawie kwadratu i różnej wysokości (od 6 do 24 metrów), połączonych ze sobą podziemnymi magazynami oraz mostkami pieszymi. Powstała w ten sposób otwarta struktura, w której poszczególne bloki funkcjonalne tworzą układ wewnętrznych uliczek. “Cognitarium będzie zbudowane z cegły. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji miejsca i historii Koszalina. Ażurowe ceglane struktury częściowo pokrywają budynki, a częściowo są wolno stojącymi ogrodzeniami wewnętrznych dziedzińców” – tłumaczą.

Warto zaznaczyć, że obecny kształt Centrum Wiedzy Cognitarium został zaprojektowany i osadzony w przestrzeni miejskiej w taki sposób, by w przyszłości można było go rozbudowywać i wprowadzać ewentualne modyfikacje funkcjonalne. Wstępne szacunki mówią, że koszalińska inwestycja może być gotowa na przełomie 2023 i 2024 roku. Jej całkowita wartość wyniesie około 65 mln złotych z czego 39,5 miliona złotych pochodzić będzie z dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

O architektach:
OVO Grąbczewscy Architekci to wielokrotnie nagradzana praktyka architektoniczna z siedzibą w Katowicach. “Naszym celem jest dostarczanie najlepszych rozwiązań dla naszych klientów przy jednoczesnym tworzeniu indywidualnej architektury bez żadnych kompromisów w zakresie przestrzeni i jakości materiału.Pracujemy we wszystkich skalach – od planowania urbanistycznego, dużych budynków po indywidualne domy, wnętrza i meble. Od 2002 roku zdobyliśmy ponad 50 nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach oraz przeglądach architektonicznych.” – czytamy na stronie pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

Czytaj też: Architektura w Polsce | Edukacja | Szkoła | Architektura | Polscy projektanci

źródło: materiały prasowe / OVO Grąbczewscy Architekci
wizualizacje: OVO Grąbczewscy Architekci