Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego nad jeziorem Ukiel w Olsztynie już otwarte

To jeden z najnowszych obiektów w Olsztynie. Miasto przygotowywało się do jego budowy od wielu lat. Teraz możemy zobaczyć jak wygląda cały kompleks.

W 2006 roku ogłoszono studialny konkurs urbanistyczny, który stanowił podstawę do opracowania późniejszych planów miejscowych. W kolejnych latach przeprowadzono architektoniczny konkurs realizacyjny, który wyłonił pracownie projektowe mające przygotować dokumentacje techniczne terenów rekreacyjno – sportowych nad jeziorem Krzywym w Olsztynie. Wokół jeziora powstała unikalna, wielofunkcyjna przestrzeń publiczna z obiektami sportowymi, przystaniami, gastronomią oraz terenami rekreacyjnymi zintegrowanymi systemem tras rowerowych i spacerowych.

We wrześniu  2015 r. zakończono  ostatni etap tej szerokiej inwestycji: Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na  Słonecznej Polanie, za której projekt odpowiada Pracownia Restudio Rafała i Macieja Jacaszków.

Centrum Sportów Wodnych i Lodowych to ośrodek szkoleniowy i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych marin w Polsce. Architektom udało się poszczególne budynki wkomponować w otaczający krajobraz . Architektoniczne założenie realizuje ideę  jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowania otwarć widokowych na jezioro i panoramę Olsztyna. Obiekty stały się wręcz  częścią naturalnego krajobrazu. Indywidualnie zaprojektowano, widoczną od strony głównego wjazdu, piątą elewację budynku  – zielony dach z  roślinnością, głazami, tarasami widokowymi.

Co ciekawe, ośrodek nie jest przestrzenią zamkniętą tylko dla “wtajemniczonych”. W zagospodarowaniu terenu przewidziano wiele atrakcyjnych, ogólnodostępnych przestrzeni publicznych. Kręgosłupem całego urbanistycznego założenia jest obszerne publiczne molo o długości 100 m, a ograniczenie dostępu do przestrzeni tylko dla żeglarzy zrealizowano poprzez wydzielenie równoległych pomostów pływających z miejscami do cumowania jachtów.

Hangar na łodzie zaprojektowano jako przestronną , przeszkloną kubaturę, w której zaciera się granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Dzięki temu zabiegowi można obcować ze światem żeglarskim oglądając przechowywane w obiekcie profesjonalne jednostki pływające. Ponadto na zielonych dachach budynku przewidziano atrakcyjne punkty widokowe , amfiteatralny wielofunkcyjny plac, promenadę nadwodną . W samych obiektach Centrum Żeglarstwa obok biur kapitanatu oraz pokoi gościnnych zaprojektowano ogólnodostępne sale wykładowe, restaurację, centrum odnowy biologicznej, siłownię,  zaplecze szatniowo-sanitarne. Wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany niemal w styku z linią brzegową stanowi otwartą przestrzeń, z której korzystać mogą zarówno amatorzy żeglarstwa, mieszkańcy Olsztyna jak i przebywający w regionie turyści. Cały obiekt kosztował około 30 mln zł.

ZESPÓŁ AUTORSKI:

Restudio Architektury
ul. Sobótki 11a/6 Gdańsk ; ul. Lipowa 23 Olsztyn
arch. Maciej Jacaszek, arch. Rafał Jacaszek, arch. Grzegorz Porębski
www.restudio.com.pl

autorzy zdjęć:
Marcin Kierul, Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Rafał Ossowski