Ceramiczna budka lęgowa OVO

Ceramiczna budka lęgowa OVO od Moniki Kocot-Huszczo. Jest piękna! 

Zima zbliża się nieubłaganie, dlatego postanowiliśmy zaprezentować Wam projekt budki dla małych ptaków, którą zaprojektowała Monika Kocot-Huszczo, absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Oto Ceramiczna budka lęgowa OVO. 

Ceramiczna budka lęgowa OVO to elegancki, dom dla ptaków, który wykończony został drewnianymi elementami. Autorka wykorzystała w projekcie glinę, która jest ekologiczna, odporna na działania atmosferyczne, a także łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowym atutem gliny jest jej chropowata powierzchnia, która ułatwia ptakom wspinanie się po jej ściankach.Monika zwraca również uwagę na drewniany czerep zamontowany na szczycie budki, który wraz z biegiem czasu będzie się zmieniał, dopasowując do naturalnego krajobrazu. To, co jednak najbardziej wyróżnia budkę od Moniki Kocot-Huszczo to fakt, że jej mocowanie nie niszczy drzewa. Montaż domku lęgowego OVO nie wymaga wbijania w drzewo gwoździ, ani obwiązywania go nieestetycznym drutem.

Budka jest bowiem wyposażona w subtelną opaskę zaciskową, którą łatwo zdemontować bez uszkadzania drzewa. Cztery kołki, które wystają z tylnej ściany mają stabilizować konstrukcję, natomiast odczepiany drewniany daszek pozwala na łatwe i szybkie czyszczenie wnętrza po każdym sezonie lęgowym. Budka została zaprojektowana w taki sposób, by uniemożliwić wejście do środka drapieżnikom. Ptaki, dla których była projektowana to między innymi wróble, sikory, czy pełzacze.


Monika Kocot-Huszczo jest absolwentką Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest także laureatką wielu konkursów projektowych. Zajmuje się grafiką 2D, Wzornictwem Przemysłowych i Ceramiką. Lubi minimalizm i prostą, estetyczną formę. Inspirację do projektów często czerpie z natury, a materiały do nich wykorzystywane to np. drewno i ceramika, łączone z nowoczesnymi materiałami i elektroniką. Obecnie wraz z mężem tworzy studio projektowe TM Design. Ceramiczna budka lęgowa OVO opublikowana była w kwartalniku „2+3D” w kategorii Graduation Projects w 2014 roku oraz prezentowany na wystawie Fresh Stuff na Festiwalu Łódź Design 2014. Więcej informacji na temat autorki znajdziecie TUTAJ! 

źródło: materiały prasowe