mozaika hortex

Ceramiczna mozaika Hortex w Łodzi została uratowana

Mozaika Hortex powstała w latach 70., aby promować kawiarnię Hortex działającą przy pasażu imienia Schillera. Wykonał ją rzeźbiarz Zbigniew Władyka. Instalacja wisiała na ścianie kawiarni. Kilka lat temu, podczas remontu “Hort Caffe”, które przejęło lokal po “Horteksie”, mozaikę zdemontowano i zostawiono na trawniku obok kawiarni.

Mozaika była wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne, dodatkowo z jej nietypowego kształtu korzystali deskorolkarze. Teraz po naprawie dzieło sztuki przeniesiono do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie stanie się elementem wystawy stałej. Mozaika będzie częścią powstającej wystawy “Miasto – Moda – Maszyna”, której narracja dotyczyć będzie historii miasta i jej związku z przemysłem włókienniczym. To właśnie włókiennictwo ukształtowało charakter miasta.

Ekspozycja dostępna będzie w Białej Fabryce. Zajmie trzy kondygnacje i dotyczyć będzie trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz moda i wzornictwo. Mozaika ozdobi ten ostatni wątek.

Co z miejscem, w którym mozaika wisiała pierwotnie? W ramach Łódź Design Festival zorganizowany zostanie konkurs, którego uczestnicy będą musieli zaprojektować dekoracyjny obiekt w dawne miejsce mozaiki „Horteksu”. O szczegółach poinformujemy niebawem. Mozaika Hortex zostanie udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.

Czytaj też: Mozaika | Sztuka | Ceramika | Łódź | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź, Łódź.pl