Ceramiczne fontanny w Londynie. Jedną zaprojektowała Zaha Hadid!

Władze Londynu chcą w oryginalny sposób wprowadzić wodę do publicznej przestrzeni. Zaprosiły sześć brytyjskich biur architektonicznych. Oto efekt. Projekty wodnych rzeźb i instalacji zachwycają!

W śród pracowni, które uczestniczyły w wydarzeniu są między innymi: Zaha Hadid Architects, Hopkins Architects i Studio Weave. Architekci zostali poproszeni o zaprojektowanie struktur zbiorników wodnych oraz fontann, które następnie trafią do różnych dzielnic miasta.

Każda fontanna zawiera współczesną interpretację  ceramiki tureckiej, odnoszącą się do marmurowych otomańskich ujść wody z XVII wieku. Takie ujścia są częstym widokiem w tureckich miastach.

– Tradycyjne fontanna była przez wieki miejscem spotkań, tworząc miejsca dla wspólnot oraz wielu eventów, powiedział Saffet Kaya Bekiroglu, architekt zarządzający projektem. – Wiele z nich okładana była przepiękną ceramiką, chcieliśmy aktywować ten  proces tworzenia, ale w języku współczesnych architektów dlatego postanowiliśmy zaprosić do współpracy najlepszych projektantów. Myślę, że efekt końcowy jest świetny – dodał projektant.

Zobaczcie sami:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły