Karolina Zimnicka

Ceramiczne skarby Karoliny Zimnickiej. Oto Nomad Ceramics!

Nomad Ceramics to projekt, za którym stoi Karolina Zimnicka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ceramiczne obiekty wykonuje ręcznie, wracając w ten sposób do korzeni i podkreślając filozofię slow life. Kolekcję małych dzieł sztuki sfotografował Paweł Guder.

Karolina Zimnicka ceramiką zajmuje się od dawna. Nomad Ceramics to koncept dojrzałej, świadomej kobiety, która bierze sprawy w swoje ręce. Według Karoliny, ceramika we wnętrzu tworzy szczególną atmosferę harmonii z naturą, która jest motywem przewodnim całego projektu. Natura nigdy nie wychodzi z mody, jest dziełem sama w sobie, ponadczasowa i unikatowa. Zaspokaja potrzebę człowieka otaczania się naturalnymi, niepowtarzalnymi przedmiotami w przestrzeni mieszkalnej i w formie użytkowej.

Praca z autentycznym materiałem jakim jest glina, budzi we mnie namacalną radość obcowania z naturą a doświadczenie tradycyjnego rzemiosła, to mój powrót do korzeni i namiastka filozofii slow life. To moje polskie, swojskie hygge, znane, przytulne… – mówi Karolina Zimnicka.

Artystka swoją zawodową ścieżkę rozpoczęła od pracy w firmie odzieżowej, jako projektant w dziale tkanin. Przez kolejne lata kategorie produktowe zmieniały się nieustannie, raz udało jej się wprowadzić na rynek serię zabawek kreatywnych, innym razem projektowała sprzęt dla jednostek specjalnych i nawet meble.

Produkty były zgoła odmienne ale system pracy wciąż do siebie podobny. To ceramika przyniosła mi wolność twórczą i pełną kontrolę nad całym procesem i powstającym produktem, od conceptu po finalne jego wykonanie – dodaje Karolina Zimnicka.


Pracując z gliną Karolina Zimnicka czuje niezależność, jest odpowiedzialna za całokształt swojej pracy twórczej, nie korzysta z podwykonawców skupiając się na samodzielnym wykonywaniu zadania. W ten sposób uniknęła przemysłowego charakteru marki i zachowała rzemieślniczą tożsamość.

Źródłem inspiracji do przygotowania ceramicznych cudów jest natura i synteza kobiecego ciała, przykładem są kształty prehistorycznych figurek Wenus zarówno z Lespuge, Willendorfu jak i te z Wilczycy.

Człowiek od tysiącleci tworzy gliniane przedmioty rękoma i uważam, że ten związek ze starożytnością jest niezwykle fascynujący. Świadomość kontynuacji tej pracy zapewnia bezpośredni sposób połączenia z bogatym dziedzictwem sztuki najstarszych dziejów ludzkości – dodaje twórczyni marki Nomad Ceramics.

Sesję ceramicznych obiektów wyprodukowała i wystylizowała Anna Salak. Więcej informacji na stronie nomadceramics.com.

Czytaj też: Ceramika w sklepie whiteMAD | Ceramika | Detal | Rzeźba | whiteMAD na Instagramie

fot. Paweł Guder, źródło: Nomad Ceramics