Ceramiczny mural społeczny powstał w Krakowie. Stworzyli go mieszkańcy w różnym wieku

Młodzi artyści wraz z mieszkańcami Krakowa stworzyli wyjątkowy ceramiczny mural prezentujący różnorodność miasta. Powstawał on w czasie twórczych warsztatów i spotkań, które trwały w ostatnich miesiącach.

Pomysł na powstanie muralu społecznego pojawił się wśród członków stowarzyszenia Mosaic rok temu. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, początkowo mural miał przybrać formę tradycyjną, gdzie graficy najpierw stworzyliby wzór, a członkowie lokalnej społeczności wspólnie z nimi wypełniłby go podczas warsztatów. W trakcie spotkań warsztatowych zdecydowano jednak o stworzeniu muralu z płytek ceramicznych.

– Forma, o której początkowo myśleliśmy, narzucała zbyt sztywne ramy ludziom spoza ekipy projektowej, którzy mogliby wnieść coś więcej niż wypełnianie wzoru danym kolorem. Padł pomysł na stworzenie muralu z ręcznie malowanych płytek ceramicznych, które malowane były przez mieszkańców Krakowa podczas dedykowanych im warsztatów – mówią przedstawiciele stowarzyszenia Mosaic, Gabriela Woźniak i Marcin Kamiński.


Dzięki temu każdy, kto wziął udział w twórczych spotkaniach, mógł namalować na płytce wzór, który sam zaprojektował. Spójność treści płytek miała zostać zachowana dzięki narzuconej technice pracy. Konkretnie to wykorzystaniu specjalnej farby do szkliwa, przeznaczonej do wypału, czyli angoby. Pełna swoboda pozostawała co do malowanych przez mieszkańców treści. Miały one jednak wiązać się z ich skojarzeniami z Krakowem i najbliższą okolicą.

Wizje w swoich głowach uczestnicy musieli przelać na płytki o formacie 20×20 cm. Uczestnicy mogli również zadecydować o tym, jaki będzie kolor ich płytki. Dobierali spomiędzy szkliw koloru miodowego lub turkusowego. Możliwe było również stworzenie płytki z białym tłem. W malowaniu pomagali im artyści z grupy Mosaic. Następnie nastąpił czas oczekiwania: każdą z płytek trzeba było wypalić, co zajęło dużo czasu. Do tego celu wykorzystano trzy piece. Po tym nastąpiło mocowanie niemal stu płytek do ściany, fugowanie całości i nadanie ścianie nowego kształtu

– Kształt muralu nie jest przypadkowy. Układa się on w historyczne granice dzielnicy Prokocim. To właśnie tu znajduje się ta szczególna instalacja, którą można zobaczyć odwiedzając Pracownię Młodych na Kozłówce. Od kilku miesięcy zrzesza ona młodych ludzi, którzy chętnie angażują się w kreowanie przestrzeni wokół siebie. – Ceramiczny mural jest ważną i estetyczną dekoracją przestrzeni, która ciągle żyje – mówi Piotr Krzystek z pracowni działającej na krakowskim os. Na Kozłówce i zachęca do odwiedzin tego miejsca.

Więcej informacji o Pracowni Młodych na Kozłówce można znaleźć na Facebooku. Zachęcamy również do zapoznania się z działalnością krakowskiej grupy Mosaic.

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: materiały organizatorów

Czytaj też: Architektura w Polsce | Murale | Kraków | Ceramika | Rzeźba