Ceramika inspirowana zagrożonymi gatunkami zwierząt 

Wymieranie gatunków to nie fikcja. Co roku z powierzchni Ziemi znika ponad 20 tysięcy gatunków zwierząt. Szacowane tempo wymierania gatunków zwierząt na Ziemi to jeden gatunek co 25 minut (!). Ceramika inspirowana zagrożonymi gatunkami zwierząt  ma skłaniać do refleksji.

Ceramika inspirowana zagrożonymi gatunkami zwierząt stworzona przez meksykańską markę Mugo Ceramica odnosi się do zagrożonych wyginięciem zwierząt, które żyją na terenie Meksyku. W kolekcji nazwanej FEROCES znalazły się interpretacje  takich przedstawicieli meksykańskiej fauny jak ptak Aztec Rail Bird, znany w Polsce pod nazwą Rallus, szop pracz z wyspy Cozumel, zwany także szopem karłowatym, jaguar, czy wieloryb.


Sama nazwa kolekcji FEROCES również ma skłaniać do refleksji. Słowo można tłumaczyć jako „brutlany”, czy „zaciekły” co może wskazywać na niszczycielską działalność człowieka, która doprowadziła do obecnej sytuacji. 

Ceramika wykonana zostałą według bieżących trendów, które zakładają odejście od perfekcyjnych, idealnie odlanych kształtów. Projektanci chcieli uzyskać efekt celowej niedoskonałości poprzez nieregularne zacieki, czy drobne spękania. Same wizerunki zwierząt również mają jedynie nawiązywać do swoich odpowiedników ze świata fauny, a nie idealnie je odwzorowywać. 

“Kolekcja ma zachęcać do poszerzania wiedzy na temat królestwa zwierząt podczas codziennego rytuały picia kawy” – mówią projektanci z Mugo Ceramica

Pracami zespołu Mugo Ceramica przewodził założyciel Marcelo Cerda. Kolekcja FEROCES po raz pierwszy została zaprezentowana na wystawie w Museum of Modern art (MUNAL) w Mexico City. Kubki można kupić na stronie producenta (TUTAJ)

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zwierzęta | Ceramika | Meksyk | Wystawa

 

źródło: www.mugoceramica.com